Kamerzysta na wesele

Porady na temat wideofilmowania

15 konkretnych i szybkich pytań przed nawiązaniem współpracy

handszejk

Prosiliście Państwo o bardziej szczegółowe pytania, które należy zadać kamerzyście przed zdecydowaniem się na współpracę z nim. Oto one:

1. Co chcesz wiedzieć?

Na samym początku, ustalmy co chce wiedzieć sam kamerzysta. Dzięki temu szybko zorientujemy się czy w ogóle warto zadawać następne pytania!

2. Co głównie kamerujesz?

Należy ustalić, czy kamerzysta zajmuje się głównie weselami, czy może jednak skupia się na innych imprezach? Istnieją zasadnicze różnice między kamerowaniem na studniówce, chrzcinach czy rzecz jasna weselu! Jeśli zajmuje się reportażami, może warto spytać go o taką formę uwiecznienia wesela?

3. Ile już wesel nagrałeś i ile było podobnych do mojego?

Warto sprawdzić doświadczenie operatora kamery. Nie ma co się sugerować „latami praktyki”. Jeden kamerzysta w rok ma 3 zlecenia, inny 30.

4. Czy masz jeszcze inne zlecenia w nasz weekend?

Może zdarzy się że operator kamery jest przepracowany. Lepiej unikać kogoś, kto dzień przed Waszym weselem filmował studniówkę!

5. Ile razy pracowałeś stricte jako kamerzysta ślubny?

Bez wątpienia – dobrze jest upewnić się że mamy do czynienia z kimś, kto jest specjalistą w swojej dziedzinie. Kamerowanie na weselu to dosyć specyficzna forma. Nie każdy kto jest dobrym kamerzystą, nada się na wesele. Nawet najlepsi specjaliści z doświadczeniem w produkcjach telewizyjnych, mogą nie odnaleźć się, gdy są otoczeni przez wujków i ciocie którzy „dobrze się bawią”.

6. Czy spiszemy umowę?

Nie ma co oszczędzać na podatku i podpadać skarbówce – umowa pozwoli nam określić szczegółowe warunki współpracy i pomoże, gdyby coś poszło nie tak, jakbyśmy sobie tego życzyli.

7. A co jeśli by się Pan pochorował/miał wypadek?

Nieszczęścia chodzą po ludziach. Pytanie czy nasz człowiek jest zabezpieczony na taką ewentualność? Czy ma kogoś kto byłby w stanie go zastąpić i być przy tym równie profesjonalny? Przezorny zawsze ubezpieczony.

8. Masz ubezpieczenie?

Skoro jesteśmy przy ubezpieczeniach to właśnie… Ubezpieczenie. Nigdy nie wiadomo, czy jakiś słodki duduś od kuzynki Halinki nie wyleje czegoś prosto pod nogi naszego specjalisty od uwieczniania, ani czy ten przypadkiem – chcąc uwiecznić niezapomniane chwile – nie wpadnie na babcię Grażynkę z zaawansowaną osteoporozą. Czy zostanie uszkodzony sprzęt, czy osoba fizyczna – ktoś musi ponieść koszty. Im większe wesele, tym ubezpieczenie ważniejsze!

9. Czy ma Pan asystenta?

Asystent kamerzysty bywa istotny przy dużych weselach bądź też przy niektórych układach świątyni – niekiedy jest niemożliwe by jedna osoba uchwyciła pierwszy pocałunek i łzy matek Państwa młodych. Asystent rzecz jasna jest też swego rodzaju ubezpieczeniem – jeśli kamerzyście coś się stanie, on może przejąć jego obowiązki.

10. Jak będziecie ubrani?

Należy upewnić się że nasz specjalista będzie należycie ubrany. Jeśli postawimy na wesele z motywem przewodnim, jest to szczególnie istotne. Miętowa marynarka i bordowy krawat same z siebie prezentują się co najmniej licho, a wyglądają tragicznie w towarzystwie starannie dobranych, dajmy na to, grafitowych garniturów!

11. Czy poprawi Pan kolory?

To podstawowy zabieg post-produkcji. Jednak, w naszym pięknym kraju, nie każdy stosuje go wobec wszystkich zdjęć/ujęć. Do ogromne zaniedbanie. Na jednym ujęciu będziemy wyglądali naturalnie a na następnym już, jak ofiara nieuczciwości osiedlowego solarium. Bezwzględnie – poprawić kolory!

12. A moglibyście przerobić parę zdjęć?

Przerobienie kilku fotosów (zdjęć) to rewelacyjna sprawa. Od prostych instagramowych fioletowych filterków po profesjonalne sepie i inne. Dobrze mieć kilka zdjęć, które wyróżniają się w jakiś ciekawy sposób.

13. Jaki macie sprzęt? Macie zapasowy?

Nie oszukujmy się: weselny kamerzysta to nie James Cameron i nie nurkuje na dno rowu mariańskiego. Nie potrzeba mu bezwzględnie najwyższej klasy sprzętu. Ani Państwo nie musicie się znać na sprzęcie. Jednak w dobie internetu, możecie poświęcając chwilę sprawdzić, czy sprzęt jest coś wart. Do tego rzecz jasna sprzęt zapasowy. Bo elektronika lubi się psuć w najmniej oczekiwanym momencie. Każda.

14. Gdyby impreza się przedłużyła, zostaniecie? Ile dopłacę?

Dobre wesele trwa do świtu, a nawet dłużej. Ustalanie konkretnej godziny na zakończenie imprezy to fikcja. Należy spytać się ile wynosiłaby dopłata i wkalkulować w koszty nieco dodatkowych godzin.

15. A kiedy to wszystko będzie gotowe?

Większość roboczogodzin kamerzysty zajmuje nie samo nagrywanie a post-produkcja. Im dłuższe wesele, im bardziej wyszukane wymagania co do obróbki – tym dłużej przyjdzie nam czekać.

Jak zauważyliście Państwo, spora cześć pytań ma na celu upewnienie się że mamy do czynienia ze specjalistą z dziedziny wesel. Nie należy jednak skreślać kogoś, kto nie skupia się stricte na weselach! Jeśli mamy do czynienia z reportażystą czy kimś, kto ma doświadczenie z imprezami masowymi – to możemy być pewni że spisze się dobrze. Proszę jednak nie skusić się na kogoś, kto całe życie nagrywał w studiu telewizyjnym. Brzmi to może elitarnie, ale same kwestie oświetlenia w studiu a na weselu (kościele, sali, na zewnątrz) są diametralnie odmienne. Zdecydowanie odradzamy!
Drugą ważną kwestią jest ubezpieczenie, zapasowe sprzęty i zapasowi specjaliści. Wesele to bardzo wyjątkowa uroczystość i nie można sobie pozwolić by nie została należycie uwieczniona z jakiegoś prozaicznego powodu!

About

View all posts by

POST A COMMENT