Chyba każdy z nas słyszał o witaminach. Większość nie tylko wie co to jest, ale również dokłada starań, aby ich solidna dawka znalazła się w codziennej diecie. Ci co pomijają rolę witamin nie tylko w zakresie żywienia, ale również całego życia, powinni jak najszybciej zmienić zdanie. Od witamin zależy niemal wszystko – nasze samopoczucie, komfort psychiczny i fizyczny na starość, jakość nauki, odporność jesienią i zimą, alergie i uczulenia i wiele, wiele więcej. Witaminy odpowiadają za każdy aspekt naszego życia – sprawiają, że te staje się lepsze, intensywniejsze, radośniejsze i wygodniejsze.  Dbając o odpowiednią dzienną dawkę witamin mamy pewność, że nasz organizm sprosta każdemu, nawet najtrudniejszemu wyzwaniu. Zanim jednak poruszymy istotne kwestie – za co odpowiada dana witamina, gdzie ją znajdziemy oraz jak objawia się jej niedobór – warto sformułować prostą do zapamiętania definicję ogólną omawianego pojęcia.

Bardzo dobre witaminy można kupić w sklepie: https://olimpsport.com/pl/produkty-42/odzywki-i-suplementy-130/witaminy-i-mineraly-60

Witaminy – definicja ogólna

Mówiąc o witaminach mamy na myśli starannie wyselekcjonowane substancje, których nasz organizm potrzebuje do prawidłowego rozwoju i funkcjonowania. Można śmiało stwierdzić, że witaminy są niezbędne nie tylko dla zdrowia, ale również dla życia.

Witamina
Witamina

Przedrostek omawianego pojęcia – vitae – oznacza życie, zaś druga część wyrazu – aminy – to nazwa ściśle określonej grupy związków chemicznych, charakteryzujących się podobną budową.

Po co nam witaminy?

Istnieje wiele witamin. Każda z nich pełni w naszym organizmie określone działanie. Wszystkie witaminy biorą udział w zachodzących w naszym wnętrzu procesach chemicznych. Niedobór jednej z nich – w skrajnym przypadku – może doprowadzić do poważnych problemów natury zdrowotnej bądź nawet do śmierci. Witaminy warunkują prawidłowe działanie układów i narządów. Braki w suplementacji objawiają się licznymi, mniej bądź bardziej poważnymi, dolegliwościami i chorobami. W przypadku witamin szkodliwy bywa również ich nadmiar. Oczywiście, każda witamina działa inaczej. Aby poznać konsekwencje, jakie czekają nas przy przekroczeniu zalecanej do spożycia dawki, zmuszeni jesteśmy dokładnie i z osobna przeanalizować każdą witaminę. A tych jest naprawdę wiele… Zdrowa i zbilansowana dieta nie sprowadza się wyłącznie do liczenia kalorii. Równie ważna jest proporcja między mikroskładnikami, makroskładnikami oraz witaminami i minerałami. Pamiętajmy, że jedna witamina może warunkować poprawne działanie innej. Mówiąc prościej, niedobór jednego składnika przyczynia się do problemów z drugim.

Facebook Comments
Załaduj więcej Redaktor
 • Psycholog - Marta Jaszkul

  PROBLEMY-KIEDY POTRZEBUJEMY POMOCY PSYCHOLOGA?

  Każdy z Nas ma w życiu problemy, mniejsze czy większe w każdym przypadku potrzebna jest ro…
 • Polacy na emigracji

  Wyraz migracja pochodzi od łacińskiego słowa „migratio” i oznacza wędrówkę, wędrowanie. Ni…
 • Rodzaje odżywek białkowych

  Wielu mężczyzn, którzy pragną rozbudować swoją masę mięśniową, stosuje popularne odżywki b…
Załaduj więcej Dla aktywnych

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Współczesne wyzwania – gospodarowanie wodami opadowymi

Dlaczego gospodarowanie wodami odpadowymi jest tak ważne? Zgodnie z prognozami naukowców, …