Badanie USG to jedno z badań, które wykonywane są bardzo często w szpitalach w i w ośrodkach zdrowia. To bezinwazyjne badanie, które pozwala na wykrycie wielu nieprawidłowości, jakie mogą nas czekać. Brzuch to bardzo delikatne miejsce. Jeżeli więc cierpisz z powodu dolegliwości bólowych brzucha lub po prostu chcesz dowiedzieć się, czy wszystko w porządku, udaj się na badanie USG!
Czym jest badanie USG?

Badanie to nazywane jest również ultrasonografią, jednak częściej stosuje się skrótu USG. Dzięki specjalnej głowicy emitującej fale można zbadać organy wewnętrzne oraz stan jamy brzusznej. Warto podkreślić, że badanie to wykonywane jest w czasie rzeczywistym, a więc wyników dowiadujemy się od razu, gdyż widoczne są wszelkie ewentualne nieprawidłowości. Dzięki badaniu USG można w szybki i prosty sposób zbadać to, w jakim stanie jest wątroba, nerki, czy woreczek żółciowy. Niezwykle popularne jest również badanie USG ginekologiczne, które pozwala na zdiagnozowanie ewentualnych nieprawidłowości w jajnikach.
Kiedy najczęściej wykonuje się badanie USG?
Lekarze bardzo chętnie zlecają badanie tego typu, gdyż pozwala ono na szybkie zdiagnozowanie nieprawidłowości. Zazwyczaj badanie zlecane jest wtedy, kiedy lekarz chce zbadać stan:
- Wątroby,
- nerek,
- woreczka żółciowego,
- trzustki,
- śledziony,
- aorty brzusznej oraz okolicznych naczyń.
Co pozwala wykryć badanie USG?
Lekarz chętnie zaleca wykonanie tego badania, kiedy pacjent skarży się na przewlekłe bóle brzucha, wzdęcia, nerek oraz w przypadku podejrzenia powiększenia narządów wewnętrznych. Szybka diagnoza ewentualnych nieprawidłowości daje szansę na pełny powrót do zdrowia. Należy być jednak czujnym.
W jaki sposób należy przygotować się do badania USG?
Na początku należy znaleźć miejsce. Zazwyczaj wpisujemy wtedy rodzaj badania oraz nazwę miejscowości, w której mieszkamy, np USG Opole. Kiedy znajdziemy już miejsce, powinniśmy wiedzieć, żeby na badanie przyjść na czczo, nie palić papierosów na 2 godziny przed badaniem i stosować się do zaleceń lekarza.