Ta górna, wystająca pod teren część ściany fundamentowej, chroni elewację przed zawilgoceniem kroplami deszczu odbijającego się od gruntu, zalegającym śniegiem, a także przed uszkodzeniami mechanicznymi. Dlatego cokół musi mieć odpowiednią wysokość (najczęściej 30-50 cm.) i powinien być wykonany nie tylko estetycznie, ale także z materiału trwałego, nienasiąkliwego, mrozoodpornego i łatwego do czyszczenia. Jednymi z najpopularniejszych materiałów do tego stosowanych jest klinkier i tynk mozaikowy. Cokół można wykonać na dwa sposoby.

Cokół Cofnięty – Takie rozwiązanie stosuje się w większości domów w Polsce. Technicznie jest bez zarzutu, pod warunkiem że w ścianie parteru zostanie wykonane niewielkie podcięcie, zwane kapinosem, które zapobiega zawilgoceniu dolnej, stykającej się z gruntem ściany budynku. Wówczas wystarcza pozioma izolacja przeciwwilgociowa ścian połączona z izolacją podłogi na gruncie.

Cokół Wysunięty – Wymaga starannego wykonania poziomej izolacji przeciwwilgociowej, tak aby woda spływająca ze ścian na wystający cokół nie wnikała do domu. Górną płaszczyznę takiego cokołu trzeba zabezpieczyć obróbką z blachy lub okładziną z płytek ceramicznych. Obróbka powinna być ułożona ze spadkiem (pod kątem ok 10 stopni) i sięgać 3-5 cm poza lico cokołu. Miejsce styku obróbki z elewacją uszczelnia się silikonem.

Facebook Comments
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Dla niego

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Wypożyczanie sprzętu budowlanego dla małych przedsiębiorstw: jak to może przyczynić się do wzrostu Twojego biznesu.

W obliczu dynamicznego rynku budowlanego, małe przedsiębiorstwa stoją przed wieloma wyzwan…