Ta górna, wystająca pod teren część ściany fundamentowej, chroni elewację przed zawilgoceniem kroplami deszczu odbijającego się od gruntu, zalegającym śniegiem, a także przed uszkodzeniami mechanicznymi. Dlatego cokół musi mieć odpowiednią wysokość (najczęściej 30-50 cm.) i powinien być wykonany nie tylko estetycznie, ale także z materiału trwałego, nienasiąkliwego, mrozoodpornego i łatwego do czyszczenia. Jednymi z najpopularniejszych materiałów do tego stosowanych jest klinkier i tynk mozaikowy. Cokół można wykonać na dwa sposoby.

Cokół Cofnięty – Takie rozwiązanie stosuje się w większości domów w Polsce. Technicznie jest bez zarzutu, pod warunkiem że w ścianie parteru zostanie wykonane niewielkie podcięcie, zwane kapinosem, które zapobiega zawilgoceniu dolnej, stykającej się z gruntem ściany budynku. Wówczas wystarcza pozioma izolacja przeciwwilgociowa ścian połączona z izolacją podłogi na gruncie.

Cokół Wysunięty – Wymaga starannego wykonania poziomej izolacji przeciwwilgociowej, tak aby woda spływająca ze ścian na wystający cokół nie wnikała do domu. Górną płaszczyznę takiego cokołu trzeba zabezpieczyć obróbką z blachy lub okładziną z płytek ceramicznych. Obróbka powinna być ułożona ze spadkiem (pod kątem ok 10 stopni) i sięgać 3-5 cm poza lico cokołu. Miejsce styku obróbki z elewacją uszczelnia się silikonem.

Facebook Comments
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Dla niego

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Najważniejsze informacje na temat pomp beczkowych

Najważniejsze informacje na temat pomp beczkowych Obecnie coraz większe znaczenie, biorąc …