Napoje izotoniczne mają za zadanie uzupełnić minerały, węglowodany, witaminy oraz deficyty kaloryczne po intensywnym wysiłku fizycznym. Z założenie są to produkty dedykowane osobom dorosłym, ponieważ dzieci nie są w stanie zużyć tak dużo energii i tak szybko się odwodnić podczas aktywności ruchowej.

Kiedy można podać dziecku napój izotoniczny?

O ile przeciętnemu dziecku napoje izotoniczne nie są potrzebne do codziennego, prawidłowego funkcjonowania, o tyle w przypadku podejmowania przez nie regularnych, długotrwałych i intensywnych ćwiczą, można zaproponować tego typu produkt. Nie powinien być to jednak element codziennej diety.

Kiedy więc można podać dziecku izotonik? Wyłącznie wtedy, gdy odbyty trening był naprawdę intensywny i mogło dojść do odwodnienia organizmu, a w związku z tym utraty cennych elektrolitów. Należy pamiętać, że już ubytek wody na poziomie 5% prowadzi do spadku wydajności o 30%. Aby więc dziecko mogło niezakłócenie funkcjonować w dalszej części dnia, konieczne jest dostarczenie mu niezbędnych witamin, mikroelementów i kalorii.

izotonik
izotonik

Czy napoje izotoniczne mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie dziecka?

W przeciwieństwie do napojów energetyzujących izotoniki nie są produktem zabronionym w diecie dziecka. Niemniej należy pamiętać, że zawierają one sporo kalorii dlatego, jeśli będą podawane codziennie bez wyraźnych wskazań, wówczas bardzo szybko mogą pojawić się problemy z nadwagą.

W codziennej diecie młodego człowieka głównym źródłem płynów powinna być woda. Jeśli jednak dziecko odmawia jej picia, nie należy proponować napoju izotonicznego, lecz bardziej odpowiednią alternatywę, jaką są m.in.: woda kokosowa, sok z brzozy, woda klonowa, kaktusowa i karczochowa. Wszystkie te napoje są określane mianem naturalnych izotoników, które jednak nie dostarczają nadmiernej ilości kalorii.

Napoje iztotoniczne są produkowane z myślą o dorosłym konsumencie. Mimo to można podawać je dzieciom, ale wyłącznie w sytuacjach, które tego wymagają – po intensywnym, długotrwałym wysiłku fizycznym. W każdym innym wypadku lepiej zaproponować wodę lub bardziej odpowiednie dla młodego organizmu alternatywy płynów silnie nawadniających.

Facebook Comments
Załaduj więcej Redaktor
  • Elegancka podłoga? Wybierz koniecznie panele

    Podłoga przesądza o elegancji mieszkania lub domy Czasy, gdy wystarczyło na podłodze położ…
  • Oświetlenie ogrodowe

    Piękny i zadbany ogród to marzenie niejednego z nas. Często jest ono skrupulatnie realizow…
  • paliwo do lamp

    Do lamp naftowych potrzeba tylko dużej ilości paliwa, zapałek oraz knotów na wymianę. Lamp…
Załaduj więcej Dla aktywnych

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Elegancka podłoga? Wybierz koniecznie panele

Podłoga przesądza o elegancji mieszkania lub domy Czasy, gdy wystarczyło na podłodze położ…