Aminokwasy są związkami chemicznymi, budującymi nasz organizm. To świetne źródło energii, pełnią kluczową rolę w funkcjonowaniu komórek. Czym tak naprawdę są aminokwasy i dlaczego tak bardzo ich potrzebujemy?

 

    Aminokwasy – cegiełka budulcowa organizmu

Aminokwasy nazywane są często cegiełkami budulcowymi organizmu, ze względu na to, że wspomagają regenerację komórek i odpowiadają za rozbudowę masy mięśniowej. Ponadto, wchodzą w skład białek, wspomagają gospodarkę hormonalną i uczestniczą w metabolizmie tłuszczów i węglowodanów.  Aminokwasy łączą się w bardziej skomplikowane łańcuchy zwane peptydami. Pełna gama, zawiera dwadzieścia trzy różne aminokwasy, a każdy z nich ma przypisaną konkretną rolę w organizmie. Podstawowy podział, dzieli jednak te związki chemiczne na trzy główne kategorie:

Aminokwasy
Aminokwasy
 • aminokwasy endogenne – takie, które organizm ludzki jest sam w stanie wyprodukować (seryna, alanina, cysteina, glicyna, prolina, glutamina, asparagina, kwas glutaminowy, kwas asparaginowy);
 • aminokwasy egzogenne – do tej grupy należą te związki, które muszą być dostarczane wraz z pożywieniem, ponieważ ludzki organizm nie jest w stanie ich samodzielnie wytworzyć (walina, fenyloalanina, tryptofan, izoleucyna, lizyna, leucyna, metionina, treonina);
 • aminokwasy względnie egzogenne – organizm może je syntezować z innych aminokwasów, jednak często ich dobór jest niewystarczający (arginina egzogenna, tyrozyna i histydyna egzogenna).

    Gdzie szukać źródła aminokwasów?

 Dobre aminokwasy znajdują się zarówno w produktach pochodzenia zwierzęcego jak i roślinnego. Można więc je odnaleźć w drobiu, rybach, mleku, serach, jajkach, zbożach, nasionach roślin strączkowych, owocach, warzywach i ziemniakach. Stosując na co dzień różnorodną i zbilansowaną dietę, nie powinno dojść do ich większego niedoboru. Związki te, szczególnie potrzebne są kobietom w ciąży i osobom aktywnym fizycznie. Na rynku znajduje się również wiele gotowych suplementów diety zawierających same dobre aminokwasy. Ze względu na różnorodne działanie tych związków, należy jednak sprawdzić jakiej grupie są dedykowane, tak aby w pełni otrzymać oczekiwane rezultaty płynące z regularnej suplementacji.

Maja Krukowicz

Facebook Comments
 • Zarobki na jaki może liczyć hydraulik

  Hydraulik, który dobrze wykonuje swoją pracę i stara się funkcjonować na wysokim poziomie …
 • W co wyposażyć samochód terenowy?

  Aby auto terenowe spełniało swoje zadanie i mogło dowieźć nas w każde miejsce, powinno być…
 • Julia Wieniawa

  Julia Wieniawa

  rola nr 4 CELEBRYTKA Nie lubię tego określenia i boli mnie, kiedy czytam, że jestem z Antk…
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Dla aktywnych

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Zarobki na jaki może liczyć hydraulik

Hydraulik, który dobrze wykonuje swoją pracę i stara się funkcjonować na wysokim poziomie …