Gliceryna paszowa jest dodatkiem energetycznym przeznaczonym dla przeżuwających zwierząt. Jest stosowana głównie po to, aby zwiększać wartość energetyczną paszy. Stosuje się ją również przy leczeniu ketozy krów. Dzięki dodawaniu jej do paszy bydła mięsnego i mlecznego można polepszyć kondycję krów. Stosuje się ją także w okresie laktacji krowy. Jej stosowanie zapobiega również wysychaniu i przymarzaniu paszy na stole paszowym. Co jeszcze warto wiedzieć o glicerynie paszowej? Odpowiadamy w niniejszym artykule.

Gliceryna paszowa – najważniejsze informacje

Gliceryna jest bardzo słodka i posiada sporą wartość energetyczną. To właśnie z niej glukoza w wątrobie jest produkowana – stanowi ona dodatek glukoplastyczny. Dzięki dodawaniu jej do TMR następuje zwiększenie pobrania suchej masy. W porównaniu do melasy jej dodatek nie stanowi zagrożenia zakwaszenia żwacza. Ponadto, gliceryna paszowa sprawdza się również bardzo dobrze w formie wlewowej. Poleca się jej podawanie krowom parę dni przed porodem, a także w trakcie laktacji. W przypadku występowania u bydła ketozy jej stosowanie jest również zalecane.

Zakup gliceryny dla krów – na co należy zwracać uwagę?

Kupując czystą glicerynę należy upewnić się, że jest ona całkowicie bezpieczna dla bydła. Dlatego też najlepiej wybierać glicerynę farmaceutycznej jakości, posiadającej atest o czystości nie mniejszej niż 99% oraz zatwierdzoną jako dodatek do paszy. Dobrej jakości gliceryna przeznaczona dla krów jest przezroczysta, ma postać płynną i nie zawiera jakichkolwiek osadów. Należy o tym wiedzieć, ponieważ na rynku można dostać także glicerynę tzw. paszową, która tak naprawdę jest gliceryną techniczną i posiada sporo zanieczyszczeń. Taka gliceryna nie jest dozwolona do stosowania w żywieniu zwierząt. Ma brązowe zabarwienie oraz nieprzyjemny zapach. Ponadto, ma niską zawartość energii. Taka postać gliceryny z pewnością nie dostanie żadnego atestu. Niektórych jej zakup może kusić, ale należy się zastanowić czy warto zakupić szkodliwy produkt i narażać się na straty, które może on wywołać.

Facebook Comments
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Dla pracowitych

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Droga do zostania tłumaczem.

W naszym kraju nie musimy mieć ukończonych studiów filologicznych, aby wykonywać zawód tłu…