Wyłożenie podjazdu lub całej posesji kostką brukową to niewątpliwie olbrzymi komfort. Odczuwalne to jest zwłaszcza wczesną wiosną i późną jesienią. Jednak swoje zalety ma także zimą i latem. Inwestycja w kostkę brukową to nie mały wydatek, dlatego trzeba się odpowiednio zastanowić nad jej kolorem, grubością, fakturą, kształtem oraz wzorem, jaki będzie tworzyła. Na pierwszy rzut oka dużo tych znaków zapytani i decyzji, które trzeba podjąć, aby efekt odpowiadał naszym oczekiwaniom. Jednak nie jest to, aż tak skomplikowana sprawa, ponieważ, w każdym sklepie zajmującym się dystrybucją są fachowi doradcy, którzy pokierują naszym zakupem tak, aby były zgodne z naszymi preferencjami. Poza tym prawdopodobnie mało, kto będzie robił to sam. Najczęściej decydujemy się, na skorzystanie z usługi firmy, która zajmuje się tym na co dzień- oni także doradzą i podpowiedzą co będzie dla nas najlepszym rozwiązaniem.

Najlepsza grubość kostki brukowej

Kostka brukowa
Kostka brukowa

Grubość bruku warunkuje przede wszystkim jego wytrzymałość i dopuszczalny ciężar, po drugie warunkuje cenę, jaką trzeba zapłacić za metr kwadratowy. Pod uwagę trzeba wziąć jeszcze podłoże. Nie pomoże nawet najgrubsza kostka brukowa, jeśli podłoże będzie nie przygotowane, co za tym idzie miękkie i niestabilne. Z reguły występują trzy zakresy grubości.

  • około 10 cm- dla nawierzchni po, której poruszać będą się ciężkie pojazdy.
  • około 7 cm- dla nawierzchni, po, których poruszać będą się samochody osobowe
  • około 4 cm- dla nawierzchni chodnikowych po, których poruszać się będą wyłącznie piesi, oraz przydomowych tarasów

Jaki rodzaj kostki brukowej wybrać ?

To także zależne jest od naszych preferencji. Wybierać możemy pomiędzy kostką klinkierową, brukiem kamiennym, czy płytami betonowymi. Każdy z nich ma swoje wady i zalety. Począwszy od trwałości, wytrzymałości, wyglądu, na cenie kończąc. Jeżeli ma być to nawierzchnia po, której będą poruszać się ciężkie pojazdy, nie ma oczywiście sensu, stosować kostki klinkierowej.

Kostka mała czy duża. Jaki rozmiar kostki ?

Podejmując decyzję o rozmiarze kostki brukowej, trzeba zastanowić się, na jakiej powierzchni będzie ona układana. Na dużych przestrzeniach stosujmy kostkę o większym gabarycie, gdyż po pierwsze będzie bardziej stabilna, a po drugie prace pójdą znaczni szybciej. Na ciasnych, wąskich i krętych układajmy kostkę małą, dającą się łatwo modelować, która nie stworzy problemu przy wykładaniu wszelkiego rodzaju półkoli i zakrętów.

W subiektywnej opinii są to trzy najistotniejsze elementy, nad którymi trzeba się zastanowić, pozostałe nie są aż tak ważne w kontekście trwałości i wytrzymałości. Warunkują one bardziej walory estetyczne całokształtu.

Facebook Comments
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Dla pracowitych

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Wypożyczanie sprzętu budowlanego dla małych przedsiębiorstw: jak to może przyczynić się do wzrostu Twojego biznesu.

W obliczu dynamicznego rynku budowlanego, małe przedsiębiorstwa stoją przed wieloma wyzwan…