Gdy stojący na półce z książkami Podręcznik do francuskiego przypomina nam o kolejnej nieudanej próbie rozpoczęcia nauki obcego języka warto zastanowić się, dlaczego nasza wcześniejsza motywacja tak szybko się zdewaluowała. Gdzie tkwi przyczyna tzw. słomianego zapału, który sprawia, że po pierwszych kilku lekcjach cały entuzjazm z nas opada i książki wędrują z powrotem na półki.

Krótka historia języków romańskich 

Wśród języków romańskich wyróżniamy te, których uczy nam się stosunkowo łatwo i takie, które sprawiają nam ogromną trudność, wpływając negatywnie na nasz pierwotny entuzjazm. Języki romańskie należą do grupy języków indoeuropejskich, a przymiotnik romańskie wywodzi się oczywiście od łacińskiej nazwy Rzymu – Roma. Dzisiaj posługuje się nimi ok. 750 mln ludzi. Już tylko ta imponująca liczba powinna zachęcić nas do nauki jednego z nich.

Języki romańskie wywodzą się z języka łacińskiego, co oznacza, że osoby uczące się w szkołach łaciny powinny mieć trochę łatwiej, chociaż wcale nie jest to tak oczywiste. Z tej grupy największa liczba osób używa języka hiszpańskiego, portugalskiego, francuskiego, włoskiego i rumuńskiego. Osoby posługujące się językami romańskimi mieszkają przede wszystkim w Europie Południowej i Ameryce Łacińskiej.

Czy język francuski jest trudny? 

Spośród języków romańskich dla naszego polskiego ucha najłatwiej brzmi język włoski, potem hiszpański. Zbliżona składnia języka, stosunkowo proste dźwięki, które nasz aparat mowy bez większego problemu jest w stanie naśladować czyni z nich najczęściej wybierane do nauki, oprócz angielskiego oczywiście. Najwięcej problemów sprawia nam język francuski, przede wszystkim za sprawą wymowy, zmuszające nas do naśladowania dźwięków całkowicie nam obcych.

Nie zmienia to faktu, że język francuski jest do opanowania. Nie wystarczy tu jednak wyłącznie sam Podręcznik do francuskiego. Potrzeba mnóstwa godzin spędzonych na próbach ćwiczenia wymowy, uczenia się słówek i składania zdań w tak obcym dla nas języku. I jeszcze jedno, najlepszym motywatorem do nauki obcego języka jest konieczność. Dajmy sobie szansę na stworzenie przymusu a reszta przyjdzie sama.

 

 

 

Facebook Comments
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Dla niego

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Podstawy pozycjonowania: Jak rozpocząć pozycjonowanie swojej firmy na frazy lokalne

Wprowadzenie – Czym jest pozycjonowanie lokalne Pozycjonowanie lokalne to technika m…