Jeżeli jesteś pracodawcą i chcesz na bieżąco śledzić poczynania swoich pracownikach na służbowych komputerach lub po prostu chcesz kontrolować jak inni korzystają z twojego sprzętu, to keylogger jest z pewnością dla Ciebie. Niestety może on być wykorzystywany także do wykradania z komputerów takich danych jak prywatne korespondencje czy loginy i hasła do kont bankowych.

 

Keylogger to oprogramowanie lub zewnętrzne urządzenie, które rejestruje wciśnięte przez użytkownika danego sprzętu klawisze. Bardziej zaawansowane keyloggery mogą również wykonywać zrzuty ekranu, śledzić historię przeglądarki, pozyskiwać informacje na temat uruchomionych programów czy posiadać dostęp do rozmów z Facebooka, Skypa lub innego dowolnego komunikatora. Jak widać ilość funkcji jest naprawdę spora dzięki czemu można w pełni kontrolować działania prowadzone na danym urządzeniu.

 

Jest on bardzo pomocnym i często wykorzystywany przez pracodawców narzędziem, którego celem jest monitorowanie działań pracowników na służbowym sprzęcie. Pozwala to sprawdzać czy zatrudnione osoby faktycznie pracują czy też poświęcają swój czas na przeglądanie internetu lub pisanie ze znajomymi. Program, który świetne spełnia taką role możemy znaleźć na stronie keylogger.pl. Niestety ma on także inne zastosowanie, a mianowicie wykradanie danych z komputera ofiary. Najczęściej są to loginy i hasła, dzięki którym właściciel złośliwego oprogramowania może zalogować się przykładowo do konta bankowego osoby poszkodowanej. Na tym może się nie skończyć i atakujący może przy pomocy keyloggera wykraść także delikatne pliki przy pomocy których będzie szantażował swoją ofiarę.

 

Keylogger możemy znaleźć w dwóch formach. Jest on albo oprogramowaniem zainstalowanym na danym komputerze lub też zewnętrznym sprzętem podpinanym do urządzenia. W obu wariantach dobry keylogger jest zupełnie niewykrywalny. W przypadku sprzętu służbowego jest on instalowany na polecenie pracodawcy, jednak w momencie kiedy osoba atakująca chce zainfekować nasz sprzęt najczęściej wysyła link, który przypomina na przykład ofertę reklamową i w momencie jego kliknięcia pobiera oraz instaluje złośliwe oprogramowanie.

 

Jak widać keylogger to bardzo przydatny program, który niestety może być wykorzystywany w zły sposób. Korzystają z niego zarówno pracodawcy w celu śledzenia poczynań pracowników na służbowym sprzęcie jak i hackerzy, którzy z jego pomocą wykradają hasła lub pliki z komputera ofiary.

Facebook Comments
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Dla pracowitych

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Elegancka podłoga? Wybierz koniecznie panele

Podłoga przesądza o elegancji mieszkania lub domy Czasy, gdy wystarczyło na podłodze położ…