Roślina ta najpiękniej wygląda w okresie kwitnienia, ale i przed nim zdobi przestrzeń okazałymi, lśniącymi liśćmi. Mój okaz potrafi wykształcić aż pięć pędów kwiatostanowych równocześnie.

Odmiana białokwiatowa krasnokwiatu jest rzadko spotykana jako roślina domowa, a szkoda bo prezentuje się bardzo dekoracyjnie. Część podziemną stanowi bulwa, która wystaje ponad powierzchnię i ma barwę jaśniejszą niż liście. Może się rozrastać i wykształcać mniejsze bulwy. Część nadziemna to ciemnozielone, szerokie i lekko lśniące liście. Są dość grube i okazałe. Największe osiągają prawie 40 cm.

Fiołki
Fiołki

UPRAWA

Mój okaz ma już sporo lat. Zawsze stoi na parapecie od strony południowej, ale przed bezpośrednim słońcem chronią go pędy winorośli, które częściowo zasłaniają okno. Wnioskuję z tego, że odpowiada mu światło rozproszone. Podlewam go tylko wtedy, kiedy podłoże jest lekko przeschnięte. W zimie ograniczam nawadnianie, aby roślina odpoczęła. Zasilanie rozpoczynam z chwilą ukazania się pędów kwiatostanowych. Stosuję rozcieńczony nawóz wieloskładnikowy. Podłoże powinno być żyzne i próchnicze. Na dnie koniecznie ułóżmy drenaż. Rośliny nie należy zbyt często przesadzać. Robię to tylko wtedy, gdy nie mieści się w doniczce.

KWITNIENIE

Mój krasnokwiat kwitnie regularnie od kilku lat. W ubiegłym roku wytworzył aż 5 pędów kwiatostanowych. Aby nacieszyć się ich widokiem, ustawiłam doniczkę na zabudowanym tarasie. To kwiaty są największą ozdobą tej rośliny. Wyrastają na dość grubych łodygach. Składają się z białych pręcików o długości 5-6 cm, które

zakończone są żółto-pomarańczowymi pylnikami. Przy każdym kwitnieniu zawiązuje się kilka mięsistych jagód z nasionami. Gdy dojrzeją, mają kolor od jasnopomarańczowego do czerwonego, dlatego też są dobrze widoczne po zaschnięciu kwiatostanów.

ROZMNAŻANIE

Udało mi się uzyskać kilka roślin z nasion, które zbieram w okolicach lutego i od razu wysiewam, gdyż szybko tracą zdolność kiełkowania. Nie wszystkie nasiona wykiełkują, a na pierwsze kwitnienie okazów uzyskanych z siewu trzeba czekać nawet 4 lata. Łatwiejszym sposobem rozmnożenia krasnokwiatu jest oddzielenie młodego przyrostu, ale nie pojawia się ich aż tak dużo, aby obdarować wszystkich chętnych.

Urszula Lipińska

Facebook Comments
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Dla niej

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Współczesne wyzwania – gospodarowanie wodami opadowymi

Dlaczego gospodarowanie wodami odpadowymi jest tak ważne? Zgodnie z prognozami naukowców, …