Są takie zajęcia, które choć pozwalają człowiekowi utrzymać się, nie są przez niego traktowane jako praca – to, co robi sprawia mu przede wszystkim przyjemność. Do tej grupy zaliczają się osoby, do codziennych obowiązków, których należy projektowanie wnętrz.

Projektant wnętrz co trzeba umieć?

Poświęcić się temu zajęciu mogą osoby, którym aranżowanie i dekorowanie wnętrz sprawia przyjemność, a dodatkowo mają wrodzone poczucie estetyki. „Ładne wnętrze” to efekt pracy, który widzimy. Jednak nie zapominajmy, że architekt wnętrz ma o wiele więcej obowiązków. Lokal, który został mu powierzony musi być nie tylko efektowny, ale i funkcjonalny, komfortowy.

Projektowanie wnętrz dotyczy nie tylko domów, mieszkań, ale i lokali w galeriach handlowych, czy też salonów fryzjersko-kosmetycznych. Dlatego ważne jest ocenienie warunków, jakie w nim panują – powierzchnia lokalu, nasłonecznienie go itp. To będzie wpływać na dobór kolorów, jakimi zostaną pomalowane ściany, materiałów z jakich wykonane będzie wyposażenie wnętrza. Rozpoczynając pracę architekt wnętrz musi także dokładnie wiedzieć, jakie ma dostępne środki finansowe. Nie może być tak, że klient na bieżąco tę informację weryfikuje, bo w takim wypadku mogłoby się wydarzyć, że będzie on musiał przerwać pracę w połowie. Choć nie będzie to zależne od niego, na rynku znacznie osłabi się jego marka.

Projektant wnętrz jaka szkoła?

Projektowanie wnętrz nie wymaga zdobycia ściśle określonego wykształcenia. Jasne, wiele uczelni proponuje swoim studentom kierunek projektowanie wnętrz, jednak to czy zdobywana przez kilka lat wiedza będzie nam niezbędna w przyszłej pracy, każdy ocenić powinien indywidualnie. Zastanawiając się nad rozpoczęciem studiów w zakresie projektowania wnętrz warto zwrócić uwagę na plan zajęć, dowiedzieć się jaka część z nich to zajęcia teoretyczne, a jaka praktyczne. Jak wyglądają praktyki?

Jak zostać projektantem wnętrz bez studiów?

Dlatego często, by zostać architektem wnętrz wystarczą dobre kursy – i nie ma tu znaczenia czy są one stacjonarne czy online. Wybierając kurs warto zwrócić uwagę na kilka elementów: ile czasu on trwa i ile w tym okresie przewidzianych jest zajęć praktycznych, czy zajęcia prowadzą doświadczeni architekci. Kursy to idealne rozwiązanie dla osób, które chcą coś zmienić w swoim życiu – rzucić pracę, którą wykonują od lat, a która ich nudzi. Na fali życiowych zmian chcą zająć się tym, co jest ich pasją.

By odnieść sukces na rynku nie wystarczy samo projektowanie wnętrz i świetny warsztat w tym zakresie. Trzeba mieć jeszcze doskonały kontakt z ludźmi i umiejętność współpracy. Dobrze jeśli architekt wnętrz zna podstawy psychologii, bo często jest tak, że klient nie ma sprecyzowanych wymagań, co do wyglądu wnętrza, albo ma ich za dużo. Po rozmowie z taką osobą – przy kawie o zainteresowaniach, ulubionych filmach, muzyce – projektant powinien ocenić w jakim wnętrzu jego klient poczuje się komfortowo. Do jak urządzonego mieszkania będzie chciał wracać.

Kolejna sprawa to sprawne sprzedanie swojej oferty w internecie, mediach społecznościowych. Warto prowadzić wiele profili i to nie tylko na portalach branżowych, ale i tych, które aktualnie są najpopularniejsze wśród internautów. By nie wypaść z rynku każdego dnia trzeba walczyć o zasięgi, które przyprowadzają klientów. Przedstawiając swoją ofertę w internecie należy zwracać uwagę na szczegóły, np. podkreślać to jakim mieście pracujemy. Uwypuklając komunikat „projektant wnętrz Rzeszów” zapobiegniemy w przyszłości wielu telefonom od klientów, którym będziemy musieli odmówić, bo pracujemy w innej części Polski. Dzięki temu nie będziemy narażeni na dodatkowe nerwy, a praca będzie przyjemniejsza.

Facebook Comments
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Dla niej

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Wypożyczanie sprzętu budowlanego dla małych przedsiębiorstw: jak to może przyczynić się do wzrostu Twojego biznesu.

W obliczu dynamicznego rynku budowlanego, małe przedsiębiorstwa stoją przed wieloma wyzwan…