Zobacz, jak krótki czas trwania błysku pozwala uchwycić momenty, których nie dałoby się zarejestrować nawet przy najkrótszym czasie otwarcia migawki Twojego aparatu

Jedną z najbardziej ekscytujących rzeczy, które można uchwycić przy użyciu lampy błyskowej, jest obraz, na którym doskonale zamrożone zostaje zjawisko trwające zaledwie ułamek sekundy.

Wielu fotografów ma problem z tworzeniem tego typu zdjęć, ponieważ podchodzi do zagadnienia od złej strony, zakładając, że do uchwycenia takiej szybko rozgrywającej się sceny, potrzebny jest bardzo krótki czas otwarcia migawki. Jak wyjaśnia Jack Long (jacklongphoto.carbonmade.com) podczas gdy w niektórych przypadkach wystarczające jest samo skrócenie czasu ekspozycji, w innych pożądane ujęcie pozwala zarejestrować jedynie krótki błysk. „Elektroniczne lampy błyskowe są bardzo silnym, łatwym do kontrolowania i kompaktowym narzędziem umożliwiającym zamrażanie zjawisk trwających zaledwie ułamek sekundy, które zachodzą zbyt szybko, aby można było je uchwycić jedynie poprzez samo skrócenie czasu otwarcia migawki”.

Lampa błyskowa
Lampa błyskowa

Ważne jest jednak, aby pamiętać, że nie wszystkie lampy błyskowe są takie same, jeśli chodzi o czas trwania błysku. To zdjęcie pękającego balonu, które prawie na pewno już widziałeś, nie zostało zarejestrowane przy użyciu krótkiego czasu otwarcia migawki lub w wyniku wykorzystania studyjnej głowicy błyskowej, jak wyjaśnia fotograf Jan Eggen (www.500px.com/JanEggen).„Nie można było w tym wypadku zastosować studyjnych fleszy” – mówi. „Ich najkrótszy czas trwania błysku wynosi zazwyczaj od 1/500 do 1/750 sekundy i jest zbyt długi, by umożliwiał sfotografowania zjawisk trwających często znacznie krócej”.

REKLAMA

Jeśli interesuje Cię usługa transportowa to polecamy: przewozy do Niemiec Jelenia Góra

 

Zamiast tego, większość zdjęć tego typu wykonywanych jest przy użyciu lamp błyskowych mocowanych na aparacie. Ze względu na sposób konstrukcji, gdy zmniejszona zostaje siła ich błysku, na przykład do 1/128 lub 1/64 pełnej mocy, skrócony też zostaje do ułamka sekundy czas emisji światła. „Przy najniższej mocy, czas trwania błysku takich fleszy wynosi zaledwie około 1/36000 sekundy”-mówi Eggen. I, inaczej, niż mogłoby się wydawać, łączy się go nie z krótkimi czasami otwarcia migawki, lecz stosuje wówczas długie ekspozycje. Dlatego natężenie światła otoczenia musi być niskie, powinno być ono słabsze co najmniej o pięć stopni przysłony od ekspozycji dla błysku flesza.

Najlepsze w tym wszystkim jest jednak to, że aby wykonywać tego typu zdjęcia, nie musisz wcale kupować drogich lamp. Istnieje wiele tanich produkowanych przez firmy niezależne modeli, które zapewniają wystarczająco krótki czas emisji światła. Markus Reugels (markusreugels.de) radzi jednak, by w przypadku wykorzystywania wielu źródeł światła trzymać się urządzeń tej samej marki. „W razie łączenia sprzętu różnych producentów, zdarza się czasami, że flesze nie zostają wyzwolone dokładnie w tym samym momencie” -mówi.

Trzeba mieć też świadomość, że znalezienie informacji dotyczących czasu trwania błysku lampy nie jest łatwe. Dane na ten temat przedstawiane są w dość zagmatwany sposób w postaci symboli t.5 i t.1; t.5 to czas liczony od początku wyzwolenia błysku do momentu, w którym natężenie błysku osiąga 50% jego maksymalnej mocy, natomiast t.1 to czas liczony od początku emisji błysku do chwili, gdy natężenie jego światła osiąga 10% jego maksymalnego natężenia i jest on zazwyczaj trzykrotnie dłuższy od czasu t.5. Chcąc zatem ocenić potencjał lampy w zakresie zamrażania ruchu, należy znać rzeczywistą wartość czasu t.1.

Facebook Comments
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Bez kategorii

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Last minute dla rodzin: Jak zaplanować rodzinne wakacje w ostatniej chwili

Planowanie rodzinnych wakacji w ostatniej chwili może być wyzwaniem, ale jednocześnie eksc…