Transport maszyn

jest ważną częścią planowania wewnętrznego procesu logistycznego w firmach produkcyjnych i magazynowych. Pomaga utrzymać ład i porządek na halach, ale również umożliwia reorganizację magazynu w celu optymalizacji procesów produkcyjno-magazynowych. Upraszcza również w dużej mierze konserwację maszyn.

Podwozia Transportowe
Podwozia Transportowe

Trzeba jednak pamiętać, że wszystkie operacje są obarczone ryzykiem uszkodzenia maszyny oraz stwarzają potencjalne zagrożenie dla pracowników znajdujących się w pobliżu wykonywanych operacji. Z pomocą przychodzą podwozia transportowe. Dzięki nim jesteśmy w stanie zminimalizować zagrożenia i utrudnienia związane ze zmianą położenia maszyny lub innych ciężkich przedmiotów znajdujących się na magazynach i halach produkcyjnych. Pozwalają one również dostosować linie produkcyjne wymagające rozszerzeń wraz z rozrostem firm. Różnorodność konstrukcji i możliwości są tak szerokie, że podwozia transportowe można spotkać w małych, rodzinnych firmach, aż po międzynarodowe koncerny produkcyjne. Podwozia transportowe w zależności od zapotrzebowania mogą być napędzane tylko siłą mięśni operatora, ale również wspomagane instalacją hydrauliczną dla ładunków wielotonowych. Istnieją również konstrukcje zdalnie sterowane oraz przystosowane do pracy pod ładunkami ważącymi nawet 160 ton.

Należy pamiętać jednak, że bez względu na rodzaj podnośnika, każdy operator musi zostać odpowiednio przeszkolony z zakresu obsługi oraz podstaw konserwacji takich maszyn w celu zapewnienia bezproblemowej pracy oraz należytego bezpieczeństwa. Jednakże do wykorzystania takich rozwiązań nie wystarczy przygotować ładunku oraz przeszkolić operatora. Należy również pamiętać o zadbaniu o odpowiednie podłoże, które nie może być dziurawe, popękane, niestabilne itd. Każda skaza w podłożu zwiększa ryzyko utraty stabilności i w konsekwencji naraża zdrowie oraz życie pracowników, jak również pracodawcę na straty finansowe w przypadku przewrócenia, uszkodzenia lub całkowitej szkody na ładunku lub maszyny.

 

Justyna Wojdyła

Facebook Comments
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Dla zmotoryzowanych

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Ile kosztuje ubezpieczenie oc członka zarządu?

Ubezpieczenie OC członka zarządu nie tylko pozytywnie wpływa na wizerunek przedsiębiorstwa…