Księgi rachunkowe muszą być prowadzone zgodnie z zasadami wskazanymi dość szczegółowo w ustawie o rachunkowości. Ich najważniejsze przymioty to nie tylko rzetelność, ale również brak błędów. Muszą być również możliwe do sprawdzenia oraz przede wszystkim muszą być prowadzone na bieżąco.

 

Czym jest rzetelność i bezbłędność ksiąg rachunkowych?

Rzetelność ksiąg rachunkowych oznacza, że wszystkie dokonane zapisy są zgodne z rzeczywistym stanem rzeczy. Bezbłędność natomiast to kompletne zapisy pozwalające na poprawną kwalifikację księgowań poszczególnych dowodów księgowych w danym miesiącu. Zapisy muszą być dokonywane na bieżąco.

Czym jest sprawdzalność ksiąg rachunkowych?

Sprawdzalność ksiąg rachunkowych polega na umożliwieniu ich sprawdzenia pod względem poprawności widniejących w nich zapisów. Konieczne jest aby salda i wszystkie zastosowane obliczenia pozwalały na prawidłowe zidentyfikowanie dowodów księgowych. Zapisy w księgach rachunkowych muszą być prowadzone chronologicznie, zatem konieczne jest ich bieżące wprowadzanie.

Poprawne prowadzenie ksiąg rachunkowych wymaga wysokiego stopnia rzetelności, systematyczności oraz stosowania wszystkich procedur wymaganych przez polskie prawo. Podmioty zobowiązane do prowadzenia ksiąg rachunkowych najczęściej korzystają z pomocy biur rachunkowych. Znajdziemy je wpisując w wyszukiwarkę internetową np. księgi rachunkowe Łódź. Pomoc profesjonalisty jest nieoceniona, zwłaszcza w przypadku kontroli urzędu skarbowego. Możliwość popełnienia błędu przez biuro podatkowe jest o wiele mniejsza niż w przypadku prowadzenia samodzielnej księgowości.

Facebook Comments
 • Zarobki na jaki może liczyć hydraulik

  Hydraulik, który dobrze wykonuje swoją pracę i stara się funkcjonować na wysokim poziomie …
 • W co wyposażyć samochód terenowy?

  Aby auto terenowe spełniało swoje zadanie i mogło dowieźć nas w każde miejsce, powinno być…
 • Julia Wieniawa

  Julia Wieniawa

  rola nr 4 CELEBRYTKA Nie lubię tego określenia i boli mnie, kiedy czytam, że jestem z Antk…
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Dla pracowitych

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Zarobki na jaki może liczyć hydraulik

Hydraulik, który dobrze wykonuje swoją pracę i stara się funkcjonować na wysokim poziomie …