Jeszcze 10-15 lat temu większość osób ćwiczących na siłowniach była przekonana o tym, że o efektach treningów decyduje głównie to, jak mocno pracują mięśnie podczas unoszenia ciężarów. Tylko nieliczne osoby wiedziały, że w procesie rozbudowy mięśni najważniejsza jest dieta, nie treningi.
Intensywnie trenujący mężczyzna potrzebuje około 37,6 kcal na 1 kg masy ciała.
Warto jednak wiedzieć, jakie jest zapotrzebowanie kaloryczne w zależności od typu budowy ciała. Rozróżnia się 3 takie typy: ektomorficzny, mezomorficzny i endomorficzny.
W praktyce rzadko spotyka się osoby o „czystych” cechach jednego typu budowy. Najczęściej człowiek ma w sobie 2 lub nawet 3 typy budowy ciała.
Najbardziej uprzywilejowany w zakresie rozwoju masy mięśniowej jest typ mezomorficzny, mniej – endomorficzny, a najmniej – ektomorficzny.
EKTOMORFIK – smukła budowa ciała, niezbyt masywne kości, długie ramiona i szyja.
MEZOMORFIK – krępa, barczysta i muskularna budowa ciała.
ENDOMORFIK – wąskie ramiona, szerokie biodra, krótkie ramiona i nogi, grube kości, skłonności do otyłości.
Ektomorfik – na 1 kg masy ciała potrzebuje 40 kcal. Osoby o tym typie budowy ciała powinny spożywać nieco więcej białka (dodatkowe kalorie), niż jest to ogólnie zalecane.
Mezomorfik – na 1 kg masy w ciała potrzebuje 37,6 kcal. Przy tym typie budowy ciała można lekko zredukować zalecaną ilość białka.
Endomorfik – na 1 kg masy ciała potrzebuje 40 kcal. Przy tym typie budowy ciała należy spożywać nieco mniej tłuszczu a więcej węglowodanów (dodatkowe kalorie) niż jest to zalecane.
CZĘSTOTLIWOŚĆ SPOŻYWANIA POSIŁKÓW
Spożywanie np. 2 posiłków dziennie i dostarczanie w nich całkowitej liczby kalorii nie ma sensu, gdyż większość z tych kalorii zostanie zamieniona w tkankę tłuszczową.
Zalecana optymalna liczba posiłków jaką należy spożywać w ciągu dnia to 5 lub 6 posiłków (przerwy między posiłkami powinny być równomierne).
SPIS TREŚCI
ODŻYWIANIE W TRENINGU NA WZROST MASY MIĘŚNIOWEJ cz.3 – Wiadomości dla niej i dla niego
29 lipca 2018 w 15:07
[…] 2 minuty temu ODŻYWIANIE W TRENINGU NA WZROST MASY MIĘŚNIOWEJ cz.1 […]