Migoczące w palenisku płomienie, ciepła atmosfera i drewno w wiklinowym koszu – to skojarzenia, które przychodzą na myśl o kominku. Jednak co zrobić, gdy względy techniczne wykluczają budowę kominka opalanego drewnem? Czy bez samodzielnego komina, gdy nie mieszka się w domu, tylko w apartamencie albo we własnym M, musimy zapomnieć o własnym kominku? Czy pozostają nam wówczas jedynie letnie wieczory spędzone przy blasku ogniska? Na szczęście nie! Każdy posiadacz swojego M ma szansę na prywatny, umilający czas spędzony w domu ogień. Może wybierać wśród bogatej oferty kominków elektrycznych lub zdobywających coraz większą popularność w ostatnich latach biokominków.

Kominki elektryczne

Kominki elektryczne w bogatej ofercie tych urządzeń każdy znajdzie coś dla siebie. Może to być klasyczny kominek, w którym elektryczne serce urządzenia opasane będzie drewnianym, kamiennym lub żeliwnym portalem, lub delikatniejsza forma, jakby wyciągnięte samo serce w stylizowanej żeliwnej bądź stalowej oprawie, które dobrze się sprawdzi zarówno w nowoczesnym, jak i klasycznym wnętrzu. To małe urządzenie można wyeksponować również w przygotowanej specjalnie w tym celu wnęce lub umieścić na wysokości wzroku na specjalnie przygotowanej podstawie. Elektryczne kominki stylistyką nie odbiegają od palenisk na drewno, dlatego też nie brakuje wśród nich propozycji nowoczesnych. Są poziome i pionowe paleniska, przypominające kominki kaflowe, które można zabudować w ścianie lub oprawić każdym materiałem, jaki nam się zamarzy, atrakcyjną dekoracją może być np. bogato zdobiona tapeta. Popularne są też kominki przypominające telewizory LCD; sterowane pilotem mogą być przykuwającym uwagę centralnym punktem salonu. W ofertach firm można też znaleźć modele z podświetloną ramą, która dodatkowo eksponuje palenisko. Jednak elektryczne propozycje to nie tylko kominki, ale również urządzenia dla miłośników pieców. W ofertach firm znajdą oni zarówno klasyczne, stylizowane na żeliwne „kozy”, jak i nowoczesne, stalowe piece wolno stojące. Z każdym rokiem przybywa kolejnych interesujących propozycji wizualnych. Projektanci elektrycznych kominków śledzą panujące w branży kominkowej wzornicze trendy, dzięki czemu design rozwiązań elektrycznych w niczym nie odbiega od ich opalanych drewnem kolegów.

Paleniska kominków elektrycznych coraz sprawniej imitują widok płomieni. Nowoczesne technologie pozwalają na uzyskanie trójwymiarowego efektu płomieni, płonących polan lub węgielków oraz efektu dogasającego żaru. Ostatnim hitem na rynku są pierwsze paleniska elektryczne z efektem imitującym dym. Większość kominków elektrycznych poza efektem wizualnym dostarcza też nieco dodatkowego ciepła. Często funkcję grzania można dowolnie włączać i wyłączać, niezależnie od wizualizacji płomieni.

Biokominki

Biokominki
Biokominki

Gdy brakuje własnego komina, nie jesteśmy skazani na elektryczny zamiennik. Dobrym pomysłem są też biokominki, które nie potrzebują nie tylko komina, ale też i prądu, a na dodatek dają nam prawdziwy ogień. Wytwarzany jest on dzięki specjalnemu paliwu, bioetanolowi, który nie zawiera szkodliwych dla człowieka substancji. Nie zwalnia to jednak użytkownika z obowiązku posiadania sprawnej wentylacji pomieszczeń, ponieważ jest to urządzenie zużywające tlen. Biokominkowe paliwo dostępne jest zarówno w formie płynu, jak i żelu. Żelowe paliwo ma dodatkową zaletę -trzaska podczas palenia, co upodabnia je pod tym względem do drewna. Ważną informacją dla użytkownika jest podkreślana przez producentów wskazówka, aby nie dolewać paliwa do działającego urządzenia, ponieważ grozi to wybuchem. Zbiornik można uzupełnić dopiero po wygaśnięciu płomienia. Kwestie bezpieczeństwa są często podkreślane przez producentów biokominków, w tym pioniera w tym sektorze, firmę Planika. Paleniska są wykonywane z materiałów o niskim przewodnictwie termicznym (np. stal nierdzewna, kwasoodporna). Skonstruowane są tak, by temperatura nie przenosiła się na inne podzespoły i części obudowy urządzenia.

Biokominek można ustawić wszędzie. Może być atrakcyjną dekoracją ogrodu, balkonu czy tarasu. Może być przykuwającym uwagę elementem wystroju wnętrza. Formy i kształty biokominków są różnorodne. Poczynając od klasycznych form przypominających kominkowe portale, przez panoramiczne wstęgi płomieni wbudowane w ścianę, po mobilne formy w kształcie przenośnej walizki, szklanej bryty eksponującej ogień czy efektownych form do powieszenia na ścianie. Wśród propozycji znaleźć można biokominki wykorzystujące do oprawy ognia: szkło, metal, beton lub włókno szklane. Niektóre wykorzystują ozdobne kamienie oraz muszle. Powstały również modele wypełnione kawą. dzięki której po rozpaleniu w pomieszczeniu rozchodzi się przyjemny aromat. Ciekawym rozwiązaniem zarówno do zastosowania w domu, jak i w restauracji czy hotelu są stoliki, na których zamiast świec klimat tworzy biokominek. Wśród wielu propozycji wyróżnia się urządzenie z wbudowanym stalowym lustrem, które odbija płomienie, dzięki czemu wyglądają bardziej intensywnie. Wiele modeli posiada też opcję regulacji płomienia, która pozwala dostosować jego intensywność do aktualnych potrzeb.

Wśród biokominków warto wyróżnić grupę rozwiązań profesjonalnych, przeznaczonych do obiektów użyteczności publicznej, takich jak hotele, ośrodki SPA, restauracje i sklepy. W tego typu miejscach bezpieczeństwo jest kwestią priorytetową. Jednocześnie bardzo ważny jest wystrój wnętrza, który musi tworzyć przyjemną, sprzyjającą relaksowi atmosferę. Biokominki dobrze sprawdzają się w tego typu miejscach przez wzgląd na oszczędność czasu, która pozwala obsłudze zająć się gośćmi, a nie np. dokładaniem drewna do kominka czyjego rozpalaniem. Profesjonalne biokominki charakteryzują się zastosowaniem w nich nowoczesnych rozwiązań technicznych, które zwiększają bezpieczeństwo użytkowania. Przykładem może być wprowadzony przez Planikę system, dzięki któremu w urządzeniu nie spala się bezpośrednio paliwo, lecz jego opary.

Kilka słów na koniec

Zarówno kominki elektryczne, jak i biokominki są alternatywą dla osób, którym przede wszystkim zależy na efekcie wizualnym, a nie na ogrzewani lub dogrzewaniu pomieszczeń. Wśród zalet tych rozwiązań warto zwrócić uwagę, że są one bardzo wygodne. Oszczędzają nasz czas i energię, którą zamiast na rąbanie drewna i rozpalanie kominka możemy przeznaczyć na zabawę z dziećmi lub lekturę książki. Urządzenia te dają też szansę na własny ogień wszystkim tym, którzy na tradycyjny ogień z różnych względów nie mają szans.

Przyglądając się zarówno kominkom elektrycznym, jak i biokominkom trzeba zaznaczyć, że są to rozwiązania pełnowartościowe. Nie są ani lepsze, ani gorsze od kominków klasycznie opalanych drewnem. Są po prostu inne pod względem zasady działania. Ich motorem napędowym nie jest ani drewno, ani pelet, ani gaz, tylko bioetanol lub prąd. Nie odbiegają wzorniczo od aktualnych propozycji kominkowych, a wiele spośród nich powstaje przy współpracy ze znanymi designerami. Nie są to też rozwiązania zarezerwowane dla mieszkań bez komina, równie dobrze sprawdzą się w salonie dwustumetrowego domu czy w hotelowym holu albo restauracji. Małemu mieszkaniu natomiast dają możliwość posiadania jakiegokolwiek kominkowego ognia.

Aldona Mazurkiewicz

Facebook Comments
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Dla pracowitych

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Cokół – budownictwo

Ta górna, wystająca pod teren część ściany fundamentowej, chroni elewację przed zawilgocen…