Osuszacz powietrza – przestrzeń wolna od wilgoci

Nadmierna wilgotność w pomieszczeniach jest problemem nie tylko natury estetycznej, ale także zdrowotnej. Wilgotne środowisko stwarza sprzyjające warunki do rozwoju różnych bakterii, wirusów i grzybów, co negatywnie może wpłynąć na stan zdrowia i prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Nagromadzenie się dużej ilości wody w pomieszczeniu może spowodować pojawienie się nieestetycznych grzybów na ścianie i źle wpłynąć na samopoczucie domowników. Najlepszym, najskuteczniejszym i najbardziej efektywnym sposobem usuwającym nadmiar wilgoci z różnego rodzaju pomieszczeń jest osuszacz powietrza, który poprzez swój wyspecjalizowany mechanizm i odpowiednie funkcje usuwa nadmiar zgromadzonej wody z budynku. Działanie to powoduje, że pomieszczenia posiadają odpowiedni stopień wilgotności, znika nieprzyjemny zapach i koszty ogrzewania znacząco maleją.

Osuszacze powietrza – rodzaje i mechanizm działania

Ilość wody znajdującej się w budynku definiuje wskaźnik wilgotności danego pomieszczenia, który powinien wynosić między 40 a 60%. Na to, jaki stosunek wody znajduje się w powietrzu w danym pomieszczeniu ma wpływ zarówno pora roku, jak i stan techniczny budynku. Źle zaizolowany obiekt mieszkalny lub nieprawidłowa wentylacja mogą być powodem nadmiernego zbierania się wody. Osuszacz powietrza ma za zadanie pozbyć się jej nadmiaru i odizolować do specjalnego zbiornika. Urządzenia te wychwytują cząsteczki wody w postaci pary wodnej i zmieniają jej stan skupienia do cieczy, która spływa do pojemnika. Wyróżnić można dwa najpopularniejsze rodzaje osuszaczy powietrza – kondensacyjne i adsorpcyjne.

Osuszacze kondensacyjne – ziębnicze

Osuszacz ziębnicze to urządzenie, które likwiduje wilgoć z powietrza poprzez wykorzystanie efektu rosy – czyli skraplania wody na zimnych powierzchniach. Wyglądem przypomina klimatyzację lub lodówkę, a jego głównymi elementami są: wentylator, sprężarka i wymienniki ciepła – parownik oraz skraplacz. Wilgotne powietrze przepływa przez wentylator i wymienniki ciepła, gdzie zachodzi proces kondensacji (skraplanie się wody), po czym zebrana woda dociera do zbiornika, zostaje odprowadzona specjalnym wężykiem lub całkowicie wysycha. Dodatkowo powietrze, które przepływa przez skraplacz zostaje ogrzane, co przyczynia się do ogólnego spadku wilgotności. Osuszacze powietrza tego typu są bardzo odporne na zanieczyszczenia i mogą być wszędzie tam, gdzie jest duże zapylenie. Są jednak ciężkie i dużych gabarytów, a ich tryb pracy dosyć głośny. Niemniej jednak ich wydajność i właściwości są w odpowiednim stosunku ceny, do jakości.

Osuszacze adsorpcyjne

Osuszacz adsorpcyjny to sprzęt wykorzystujący zjawisko adsorpcji – czyli gromadzenie wilgoci. Główną jego częścią jest rotator, który pokryty żelem krzemionkowym, pochłania wodę i umieszcza ją w specjalnym zbiorniczku lub innym obiegu powietrza. Charakteryzuje się stałą wydajnością osuszania powietrza, nie zważając na temperaturę i stan wilgotności powietrza pomieszczeniach. Osuszacz adsorpcyjny w stosunku do kondensacyjnego jest mniejszych gabarytów i znacznie delikatniejszy, jednakże jego koszty utrzymania są wyższe (zużycie energii elektrycznej jest większe) i zdaje się być mniej odporny na zanieczyszczenia, które mogą uszkodzi rotator.

Osuszacze powietrza – podział ze względu na zastosowanie

Osuszacze powietrza to urządzenia używane często w licznych gospodarstwach domowych, ale nie tylko. Doskonale sprawdzają się na dużych powierzchniach, które wymagają regulacji wilgotności powietrza (np. baseny, hale, magazyny, biura, itp.). Wybór jego powinien być uzależniony od posiadanych właściwości i parametrów, które dobiera się stosunkowo do określonej powierzchni docelowej. Zazwyczaj są to: wydajność, zużycie prądu, pojemność zbiornika na wodę i przepływ powietrza. Ze względu na rodzaj ich zastosowania, wyróżnia się następujące typy osuszaczy powietrza:

– domowe,

– budowlane,

– przemysłowe,

– profesjonalne,

– basenowe,

– sprężonego powietrza.

Nadmierna wilgotność może być dużym problemem odbijającym się na naszym zdrowiu i ogólnym samopoczuciu. Ważne, zatem jest, aby w przypadku kłopotów z nadmiernym zbieraniem się wody w powietrzu zaopatrzyć się w odpowiedni osuszacz powietrza, który uchroni nasz dom/ pomieszczenie od pojawienia się grzybów i innych drobnoustrojów – na które w szczególności narażone są dzieci i osoby starsze.

Facebook Comments
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Dla niego

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Wypożyczanie sprzętu budowlanego dla małych przedsiębiorstw: jak to może przyczynić się do wzrostu Twojego biznesu.

W obliczu dynamicznego rynku budowlanego, małe przedsiębiorstwa stoją przed wieloma wyzwan…