Każdy z nas chciałby płacić jak najmniej za jak najlepszej jakości paliwo. Dodatkowym kryterium, które wiele osób interesuje, jest wpływ na środowisko danego rodzaju paliwa. Postaram się porównać pod kilkoma względami pellet z ekogroszkiem, aby pomóc Ci dokonać poprawnej decyzji. Oczywiście nie ma tutaj jednego poprawnego wyboru. Każdy ma jakieś indywidualne potrzeby, które paliwo powinno spełnić.

Co to pellet, a co to ekogroszek?

Pellet jest to paliwo powstałe w wyniku sprawowania odpadów drzewnych lub traw pod ciśnieniem. W taki sposób powstaje granulat, o wartościach opałowych drewna. Ekogroszek jest natomiast wytwarzany z wszystkim dobrze znanego węgla kamiennego, ewentualnie brunatnego.

Już w tym momencie możemy stwierdzić, że pellet jest lepszy dla naszej palety. Jest on wykonywany z odpadów, dzięki czemu wykorzystuje się cały potencjał drewna, nie marnując go. Dodatkowo wydobywanie węgla do produkcji ekogroszku nie należy do najbardziej ekologicznych działań.

Jeżeli chodzi o koszty pieca to zarówno piece na ekogroszek, jak i pellet są obecnie w podobnych cenach. Jeżeli jednak mówimy o cenach paliwa (ceny są zmienne, podaję dane aktualne na moment pisania tego tekstu) to ekogroszek jest tańszy. Jeżeli kupując pellet w Krakowie, zapłacimy około 800 zł za tonę, natomiast ekogroszek będzie tańszy o mniej więcej 100 zł. Nie jest to kolosalna różnica, jednak w skali kilku lat może już mieć znaczenia.

Jednak cena za tonę to nie jedyny wyznacznik opłacalności. Bardzo istotna jest wartość opałowa. Pellet ma kaloryczność na poziomie 18-20 MJ/kg. Ekogroszek znów ma lekką przewagę, jego kaloryczność to 24-26 MJ/kg.

Dlaczego pomimo tego zalecam pellet?

Jest kilka powodów, po pierwsze pellet jest bardziej ekologiczny, a w obecnych czasach to ma bardzo duże znaczenie. Po drugie ceny ekogroszku prawdopodobnie na przestrzeni lat będą rosły. Przyczynią się do tego czynniki takie jak podatki oraz trudniejsze wydobywanie surowca. Pellet w tym czasie powinien utrzymywać swoją cenę, ponieważ jest on produkowany z odpadów, których produkcja tylko wzrasta.

Facebook Comments
 • Czym cechują się gładzie?

  Szukasz stosownych produktów, dzięki którym będziesz mógł wygładzić ściany na przykład w T…
 • import aut

  import samochodów ze Stanów Zjednoczonych

  Istnieje wiele problemów, które można napotkać przy imporcie samochodów ze Stanów Zjednocz…
 • Poznaj kwasy

  Kwasy to bardzo znane substancje, warto dowiedzieć się więcej na stronie https://chem-skle…
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Dla niego

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Czym cechują się gładzie?

Szukasz stosownych produktów, dzięki którym będziesz mógł wygładzić ściany na przykład w T…