Każdy z nas chciałby płacić jak najmniej za jak najlepszej jakości paliwo. Dodatkowym kryterium, które wiele osób interesuje, jest wpływ na środowisko danego rodzaju paliwa. Postaram się porównać pod kilkoma względami pellet z ekogroszkiem, aby pomóc Ci dokonać poprawnej decyzji. Oczywiście nie ma tutaj jednego poprawnego wyboru. Każdy ma jakieś indywidualne potrzeby, które paliwo powinno spełnić.

Co to pellet, a co to ekogroszek?

Pellet jest to paliwo powstałe w wyniku sprawowania odpadów drzewnych lub traw pod ciśnieniem. W taki sposób powstaje granulat, o wartościach opałowych drewna. Ekogroszek jest natomiast wytwarzany z wszystkim dobrze znanego węgla kamiennego, ewentualnie brunatnego.

Już w tym momencie możemy stwierdzić, że pellet jest lepszy dla naszej palety. Jest on wykonywany z odpadów, dzięki czemu wykorzystuje się cały potencjał drewna, nie marnując go. Dodatkowo wydobywanie węgla do produkcji ekogroszku nie należy do najbardziej ekologicznych działań.

Jeżeli chodzi o koszty pieca to zarówno piece na ekogroszek, jak i pellet są obecnie w podobnych cenach. Jeżeli jednak mówimy o cenach paliwa (ceny są zmienne, podaję dane aktualne na moment pisania tego tekstu) to ekogroszek jest tańszy. Jeżeli kupując pellet w Krakowie, zapłacimy około 800 zł za tonę, natomiast ekogroszek będzie tańszy o mniej więcej 100 zł. Nie jest to kolosalna różnica, jednak w skali kilku lat może już mieć znaczenia.

Jednak cena za tonę to nie jedyny wyznacznik opłacalności. Bardzo istotna jest wartość opałowa. Pellet ma kaloryczność na poziomie 18-20 MJ/kg. Ekogroszek znów ma lekką przewagę, jego kaloryczność to 24-26 MJ/kg.

Dlaczego pomimo tego zalecam pellet?

Jest kilka powodów, po pierwsze pellet jest bardziej ekologiczny, a w obecnych czasach to ma bardzo duże znaczenie. Po drugie ceny ekogroszku prawdopodobnie na przestrzeni lat będą rosły. Przyczynią się do tego czynniki takie jak podatki oraz trudniejsze wydobywanie surowca. Pellet w tym czasie powinien utrzymywać swoją cenę, ponieważ jest on produkowany z odpadów, których produkcja tylko wzrasta.

Facebook Comments
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Dla niego

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Gdzie kupować świece ozdobne?

Aktualnie sporo osób decyduje się na świece ozdobne. Dlaczego warto je wybierać? Gdzie kup…