Podłogi na gruncie

W domach jednorodzinnych bez podpiwniczenia podłogę parteru wykonuje się bezpośrednio na gruncie. Dlatego dom trzeba oddzielić od gruntu solidną warstwą izolacji termicznej. Przepisy w tym zakresie nie stawiają przed inwestorami dużych wymagań. To od nas zależy, jak gruba będzie warstwa ocieplenia i czy będziemy mogli dzięki temu zaoszczędzić na późniejszych rachunkach za ogrzewanie. Jest to o tyle ważne, że dotyczy to dość dużej powierzchni (w domu o wymiarach 10 x 10 m podłoga parteru ma 100 m2). Przy wykonywaniu podłogi na gruncie trzeba również pamiętać o zabezpieczeniu domu przed wilgocią z gruntu.

PRACE PRZYGOTOWAWCZE. Po wykonaniu fundamentów wewnątrz obrysu domu zostaje zagłębienie (50-80 cm poniżej poziomu parteru). To w nim układa się warstwy podłogi. Wcześniej należy rozparcelować ziemię z wykopów pomiędzy ścianami fundamentowymi, dokładnie ją zagęścić i wyrównać.

PODSYPKA. Najczęściej wykonuje się ją z nawiezionego piasku. Podsypka stabilizuje podłogę oraz ogranicza podciąganie wody z gruntu. Układa się ją warstwami o grubości do 15 cm. Każdą z nich trzeba zagęścić, czyli ubić (najlepiej mechanicznie). Po wykonaniu podsypki można przerwać układanie podłogi, a kolejne warstwy układa się dopiero po wykonaniu ścian parteru i stropu. Zdecydowanie lepiej jednak ułożyć ocieplenie i podkład betonowy.

IZOLACJA TERMICZNA. Można ją ułożyć poniżej lub powyżej izolacji przeciwwilgociowej. Pierwsze rozwiązanie jest lepsze, ponieważ grubość warstwy ocieplenia można zwiększyć nawet do 50 cm. Wbrew pozorom nie będzie to bardzo kosztowne, gdyż nie trzeba wykonywać warstwy podsypki z piasku. Do wykonania takiej izolacji termicznej stosuje się styropian lub keramzyt.

Najlepiej, aby ocieplenie na izolacji przeciwwilgociowej miało grubość 15-20 cm. Jeśli chcielibyśmy dać zdecydowanie więcej, już w projekcie trzeba zaplanować odpowiednio wyższe ściany parteru. W przeciwnym razie zwiększenie grubości izolacji termicznej spowoduje zmniejszenie wysokości parteru.

IZOLACJA PRZECIWWILGOCIOWA. Układa się ją na całej powierzchni podłogi na gruncie z takiego samego materiału, jak na ścianach fundamentowych – papy na lepiku lub folii. Szczelnie łączy się je z izolacją poziomą ścian fundamentowych (za pomocą lepiku lub kleju) na 15-20 cm zakład. Z układaniem izolacji przeciwwilgociowej podłogi na gruncie nie należy się spieszyć, ponieważ podczas prowadzenia dalszych prac łatwo ją zniszczyć. Choć więc najłatwiej jest szczelnie połączyć ją z poziomą izolacją ścian fundamentowych, gdy obie układa się równocześnie, to jednak trzeba ją chronić przed uszkodzeniem – układając kolejne warstwy. Przed wymurowaniem ścian parteru jest to jednak kłopotliwe. Dlatego w praktyce robi się inaczej: izolację podpodłogową układa się później, kiedy wykonane są ściany i dach domu. Minusem tego rozwiązania jest to, że izolację pod podłogą trudno wówczas szczelnie połączyć z izolacją ścian fundamentowych.

Facebook Comments
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Dla pracowitych

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Wypożyczanie sprzętu budowlanego dla małych przedsiębiorstw: jak to może przyczynić się do wzrostu Twojego biznesu.

W obliczu dynamicznego rynku budowlanego, małe przedsiębiorstwa stoją przed wieloma wyzwan…