Czym jest powłoka hydrofobowa?

Powłoka hydrofobowa to powłoka, której głównym zadaniem jest odpychanie cząsteczek wody. Zastosowanie powłoki hydrofobowej sprawia, że woda bardzo łatwo i szybko z niej spływa nie pozostawiając przy tym żadnych plam oraz śladów a także zapobiega oblodzeniu danej powierzchni. Przez mniejszą ilość wody zabrudzenia oraz zanieczyszczenia mają mniejszą tendencję do przylegania do powierzchni.

Zastosowanie powłok hydrofobowych

Powłoki hydrofobowe mają ogromny wachlarz zastosowań. Używając specjalnego preparatu możemy stworzyć powłokę hydrofobową służącą do impregnacji butów, ochrony powierzchni przed niechcianymi zaciekami. Możemy z jej pomocą ochronić przed oblodzeniem pokryte nią elementy. Ważną zaletą jest także ochrona przed korozją, wynika to z ograniczenia kontaktu przedmiotu z wodą. Do powłoki nie przylegają żadne płyny, więc ochroni nas także przed wszelkiego rodzaju zabrudzeniami czy plamami a także przed przemoczeniem.

Powłoki hydrofobowe są też używane w motoryzacji, np. w celu hydrofobizacji szyb.

Jak zaaplikować powłokę hydrofobową ?

Powłokę hydrofobową należy nałożyć na wcześniej wyczyszczoną i odtłuszczoną powierzchnie aby jak najlepiej mogła spełnić swe zadanie. Aplikujemy dwie warstwy powłoki w odstępstwie 15 minut a następnie pozostawić do wyschnięcia na kolejne 30 min. Pełne utwardzenie takiej powłoki trwa nawet do kilkunastu godzin.

Jak dbać o powłokę hydrofobową ?

Należy ją czyścić tylko i wyłącznie przy użyciu wody, Nie należy jej drapać, szorować ani czyścić detergentami. Nie należy też jej nadmiernie dotykać ani narażać na ścieranie.

 

Facebook Comments
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Dla zmotoryzowanych

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Gumki i ozdoby do włosów – po jakie warto sięgać?

Aby utrzymać niesforne kosmyki w doskonałym ładzie, warto sięgać po popularne ozdoby w pos…