Jeśli zajmujemy się spawaniem — bez względu na to, czy robimy to amatorsko, czy profesjonalnie w celach zarobkowych — podczas wykonywania pracy, powinniśmy mieć zapewnioną ochronę w postaci przyłbicy spawalniczej. Jest to rodzaj maski wykonanej z tworzywa o wysokiej odporności, najczęściej polipropylenu.

Funkcje przyłbicy spawalniczej

Czynności spawalnicze wiążą się z dużym niebezpieczeństwem. Wtedy narażone są szczególnie nasze oczy i drogi oddechowe. Przyłbica spawalnicza spełnia więc funkcję głównie ochronną. Jej zadaniami są:

  • ochrona oczu i twarzy;
  • ochrona układu oddechowego.

W trakcie spawania odpryskujące odłamki metalu są bardzo gorące. Mogą poparzyć skórę twarzy lub co gorsza, wpaść do oczu i spowodować trwałe uszkodzenie wzroku. Na oczy negatywnie wpływa także promieniowanie rentgenowskie i ultrafioletowe emitowane podczas spawania. Dobrze dopasowania przyłbica to sposób, aby tego uniknąć.

Dym spawalniczy zawiera szkodliwe dla zdrowia substancje, które po przedostaniu się do organizmu sieją spustoszenie przede wszystkim w obrębie płuc. Są to m.in.: tlenki ołowiu, aluminium, czy kwas cyjanowodorowy. Nosząc przyłbicę, zapewniamy sobie zatem tarczę ochronną przed toksynami.

Rodzaje przyłbic spawalniczych

Wyróżnia się przyłbice pasywne i automatyczne. Te pierwsze wybierane są najczęściej przez osoby, które zajmują się spawaniem od czasu do czasu np. przy wykonywaniu drobnych prac remontowych. Pasywna maska nie posiada opcji samoregulacji stopnia przyciemnienia, po każdorazowym wyłączeniu łuku elektrycznego należy ją więc ściągać i kontrolować efekty swojej pracy. Jej zaletą jest niska cena.

Dużym powodzeniem zwłaszcza wśród zawodowych spawaczy cieszy się bardziej zaawansowana technologicznie, samo ściemniająca się przyłbica automatyczna. Wyposażona jest w filtry polaryzacyjne, dzięki którym obraz jest odpowiednio rozjaśniany i przyciemniany. Daje to możliwość ciągłej pracy, bez konieczności jej przerywania. Spawacz ma wolne obie ręce, a przygotowując kolejne spoiny, nie musi zdejmować przyłbicy. Mimo że ten model jest dużo droższy, zapewnia większy komfort pracy.

 

Sprzęt spawalniczy można obejrzeć w ofercie firmy: https://www.deltatechnika.pl/

 

Facebook Comments
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Dla niego

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Elegancka podłoga? Wybierz koniecznie panele

Podłoga przesądza o elegancji mieszkania lub domy Czasy, gdy wystarczyło na podłodze położ…