Wielu mężczyzn, którzy pragną rozbudować swoją masę mięśniową, stosuje popularne odżywki białkowe. Jednak nie każdy z nich wie, z czego składają się te produkty.

Odżywki białkowe pochodzenia zwierzęcego

Dobrze znanym i często wykorzystywanym źródłem białka jest serwatka z mleka krowiego. To ona stanowi główny składnik wielu odżywek białkowych, które są dostępne na rynku. Odżywki z białka serwatkowego podzielić możemy na:

  • koncentraty: o zawartości białka około 70-80%
  • izolaty: zawierające około 90% białka
  • hydrolizaty: zawierające powyżej 90% białka.

Odżywki z białka serwatkowego charakteryzują się tym, że dzięki niewielkiej zawartości tłuszczu i węglowodanów mają dobry, akceptowany przez większość klientów smak. Dodatkowo, znajdujące się w nich białko jest dobrze wchłaniane przez organizm. Powszechnie uważa się, że to właśnie ten rodzaj odżywek jest najbardziej skutecznym środkiem na rozbudowanie masy mięśniowej.

Całkiem sporą popularnością mogą pochwalić się także odżywki zawierające białko wołowe. Szybko się wchłania, a niektórzy twierdzą nawet, że jest lepsze niż białko serwatkowe, ponieważ zawiera większą ilość cennych aminokwasów.

Odżywki białkowe pochodzenia roślinnego

Alternatywą dla powyższych produktów są odżywki zawierające białko roślinne, które będą najlepszym wyborem dla wegetarian, wegan, a także osób uczulonych na mleko. Popularnymi źródłami białka, stosowanymi do produkcji odżywek, są między innymi soja, ryż lub groch. Warto pamiętać, że rośliny są tak samo wartościowym źródłem białka, jak produkty pochodzenia zwierzęcego!

Facebook Comments
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Dla aktywnych

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Last minute dla rodzin: Jak zaplanować rodzinne wakacje w ostatniej chwili

Planowanie rodzinnych wakacji w ostatniej chwili może być wyzwaniem, ale jednocześnie eksc…