Bogactwo składników surowców miodowych w znaczący sposób wpływa na skład ilościowy i jakościowy miodów. Węglowodany stanowią 95-98% suchej masy miodu, są to cukry proste: głównie glukoza i fruktoza, dwucukry: sacharoza, maltoza, izomaltoza, trehaloza, trójcukry: melecytoza, rafinoza, erloza, maltorioza, jak i bardziej złożone – dekstryny miodowe. Inne cukry występują w mniejszych ilościach, ale ich ilość i rodzaj stanowi jedno z kryteriów oceny naturalności miodów.

Ta niewielka procentowo niecukrowa część suchej masy miodu składa się z bardzo wartościowych z punktu widzenia apiterapii i zdrowego żywienia substancji: enzymów – inwertazy, maltazy, amylaz, oksydazy glukozowej, lizozymu, katalazy, fosfataz, niektórych neurohormonów, wolnych aminokwasów – głównie proliny, ale też alaniny, kwasu asparaginowego, kwasu glutaminowego. Obecność kwasów organicznych: bursztynowego, jabłkowego, mrówkowego, octowego, mlekowego, cytrynowego, glukonowego i innych różnicuje też słodki smak miodów odmianowych. Bardzo cennymi składnikami są sole mineralne potasu, magnezu, wapnia, żelaza, sodu, fosforu, kobaltu, manganu, miedzi i innych. Wyraźnie większą zawartością soli mineralnych charakteryzują się miody nektarowe ciemne i miody spadziowe.

Za barwę miodu odpowiadają karetonoidy, flawony i antocyjany. Zapach miodu determinuje obecność około 80 związków aromatycznych. Najwięcej jest ich oczywiście w miodach świeżych. Miód nie jest jednak dobrym źródłem witamin, bo jest ich niewiele.

Z procesu powstawania i bogactwa składu naturalnego miodu pszczelego nasuwa się oczywisty wniosek, że „miód sztuczny” nie jest miodem, bo jest produktem czysto przemysłowym. Powstaje przez reakcję cukru buraczanego (sacharozy) z wodą przy udziale enzymów lub kwasów. Produktem tej reakcji jest słodka mieszanina zawierająca glukozę i fruktozę, wzbogacana często barwnikami i aromatami w celu nadania cech organoleptycznych podobnych przynajmniej częściowo do miodu.

W świetle definicji miodu namiastką są również „ziołomiody”. Powstają co prawda w ulu, ale surowcem jest syrop cukrowy z domieszką ekstraktów ziołowych, który pszczoły pobierają z podkarmiaczki, przerabiają i umieszczają w plastrach podobnie jak miód. Nazwy ziołomiodów mogą wprowadzać w błąd konsumentów, bo sugerują, że powstały z surowca zebranego przez pszczoły z danej rośliny np.: pokrzywy, aronii, rumianku, aloesu, sosny.

Facebook Comments
 • Biokominek

  Ogień bez kominka

  Migoczące w palenisku płomienie, ciepła atmosfera i drewno w wiklinowym koszu – to s…
 • Aparat tlenowy – wskazania lecznicze

  Aparaty tlenowe dostarczają niemalże całkowicie oczyszczony tlen ze wszystkich zanieczyszc…
 • Poduszka dekoracyjna

  Poduszki dekoracyjne – materiały

  Poduszki dekoracyjne to piękne ozdoby domostw i mieszkań. Sprawdzają się również świetnie …
Załaduj więcej Redaktor
 • Spojrzenie zza krat

  Spojrzenie zza krat cz.10

  Stracone nadzieje Tak upłynęły mu – dzień po dniu, noc po nocy -trzy lata oczekiwani…
 • Spojrzenie zza krat

  Spojrzenie zza krat cz.9

  Aż na takim dnie Bill Wellman obwiniał się jedynie, że pozwolił żonie opuścić w pojedynkę …
 • Spojrzenie zza krat

  Spojrzenie zza krat cz.8

  Helen i Aldona zrelacjonowały również treść ostatnich rozmów telefonicznych z Moniką, potw…
Załaduj więcej Dla aktywnych

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Sprawdź też

Ogień bez kominka

Migoczące w palenisku płomienie, ciepła atmosfera i drewno w wiklinowym koszu – to s…