Sprężarki śrubowe albo kompresory, obie nazwy są poprawne, używane są w procesie produkcji. Budowa urządzenia jest prosta. Sprężone powietrza wytwarzane jest przez dwa wirniki zazębiające się, które znajdują się w ruchu obrotowym. Wirniki posiadają solidną konstrukcję, gdyż w przestrzeni między nimi następuje kompresja powietrza. Sprężarki śrubowe pracują w cyklu ciągłym. To wytrzymałe urządzenia przeznaczone na lata użytkowania.

Sprężarka
Sprężarka

Zastosowanie

Ze sprężarek śrubowych korzysta się w różnych gałęziach przemysłu: w przemyśle papierniczym, farmaceutycznym, petrochemii, robotyce, transporcie, kolejnictwie. Procesy tłoczenia, obróbki, spawania i mieszania materiałów wymagają zastosowania sprężarek śrubowych. Dzisiejsze sprężarki zastąpiły hałaśliwe kompresory tłokowe, np. w kolejnictwie. W kolejnictwie zasila się sprężarki silnikiem elektrycznym. Zapewniają one właściwe ciśnienie powietrza w instalacji hamulcowej. Z kolei maszyny budowlane zasilane są przez mobilne sprężarki z silnikiem wysokoprężnym.

Zasada działania

Powietrze pobrane z zewnątrz ulega kompresji dzięki ruchowymi obrotowemu dwóch wirników. Przed sprężeniem, powietrze przechodzi przez specjalny filtr, który oczyszcza je z wszelkich zabrudzeń (pyłków, kurzu, mniejszych lub większych cząstek brudu). Proces sprężania zachodzi pod wysokim ciśnieniem w przestrzeni pomiędzy dwiema obracającymi się śrubami (wirnikami). W sprężarkach opartych na technologii zmiennego przepływu na wylocie sprężarki następuje pomiar ciśnienia, który pozwala na dostosowanie sprężonego powietrza do zapotrzebowania w produkcji.

Rodzaje kompresorów śrubowych

Wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje sprężarek śrubowych: olejowe i bezolejowe. W pierwszych olej jest niezbędny do oczyszczenia, schłodzenia, a następnie kompresji powietrza. Urządzenia tego typu pracują non stop w cyklu ciągłym. Posiadają solidną budowę. Wykorzystuje się głównie w przemyśle ciężkim, zakładach lakierniczych, blacharskich i innych. W produkcji, gdzie wymagana jest czystość materiałów i produktów, korzysta się ze sprężarek bezolejowych. Ma to miejsce szczególnie w przemyśle papierniczym, spożywczym, farmaceutycznym czy optycznym.

Facebook Comments
Załaduj więcej Redaktor
  • W jaki sposób szybko sprzedać auto?

    Niektórzy kierowcy decydują się na zmianę dotychczasowego auta, jednak w pierwszej kolejno…
  • Proces wulkanizacji opony

    Proces wulkanizacji opony Opony to jedne z najbardziej eksploatowanych elementów samochodu…
  • lewarek Żaba

    Jaki podnośnik typu żaba wybrać? Trudny wybór. Rynek nie od dzisiaj nas zalewa ofertami pu…
Załaduj więcej Dla zmotoryzowanych

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Co warto wiedzieć na temat rusztowań?

Nie ma co się oszukiwać, prace, jakie wykonywane są na wysokościach, muszą być przeprowadz…