Sprężarki śrubowe albo kompresory, obie nazwy są poprawne, używane są w procesie produkcji. Budowa urządzenia jest prosta. Sprężone powietrza wytwarzane jest przez dwa wirniki zazębiające się, które znajdują się w ruchu obrotowym. Wirniki posiadają solidną konstrukcję, gdyż w przestrzeni między nimi następuje kompresja powietrza. Sprężarki śrubowe pracują w cyklu ciągłym. To wytrzymałe urządzenia przeznaczone na lata użytkowania.

Sprężarka
Sprężarka

Zastosowanie

Ze sprężarek śrubowych korzysta się w różnych gałęziach przemysłu: w przemyśle papierniczym, farmaceutycznym, petrochemii, robotyce, transporcie, kolejnictwie. Procesy tłoczenia, obróbki, spawania i mieszania materiałów wymagają zastosowania sprężarek śrubowych. Dzisiejsze sprężarki zastąpiły hałaśliwe kompresory tłokowe, np. w kolejnictwie. W kolejnictwie zasila się sprężarki silnikiem elektrycznym. Zapewniają one właściwe ciśnienie powietrza w instalacji hamulcowej. Z kolei maszyny budowlane zasilane są przez mobilne sprężarki z silnikiem wysokoprężnym.

Zasada działania

Powietrze pobrane z zewnątrz ulega kompresji dzięki ruchowymi obrotowemu dwóch wirników. Przed sprężeniem, powietrze przechodzi przez specjalny filtr, który oczyszcza je z wszelkich zabrudzeń (pyłków, kurzu, mniejszych lub większych cząstek brudu). Proces sprężania zachodzi pod wysokim ciśnieniem w przestrzeni pomiędzy dwiema obracającymi się śrubami (wirnikami). W sprężarkach opartych na technologii zmiennego przepływu na wylocie sprężarki następuje pomiar ciśnienia, który pozwala na dostosowanie sprężonego powietrza do zapotrzebowania w produkcji.

Rodzaje kompresorów śrubowych

Wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje sprężarek śrubowych: olejowe i bezolejowe. W pierwszych olej jest niezbędny do oczyszczenia, schłodzenia, a następnie kompresji powietrza. Urządzenia tego typu pracują non stop w cyklu ciągłym. Posiadają solidną budowę. Wykorzystuje się głównie w przemyśle ciężkim, zakładach lakierniczych, blacharskich i innych. W produkcji, gdzie wymagana jest czystość materiałów i produktów, korzysta się ze sprężarek bezolejowych. Ma to miejsce szczególnie w przemyśle papierniczym, spożywczym, farmaceutycznym czy optycznym.

Facebook Comments
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Dla zmotoryzowanych

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Droga do zostania tłumaczem.

W naszym kraju nie musimy mieć ukończonych studiów filologicznych, aby wykonywać zawód tłu…