Blaty wykonane z kamienia to inwestycja na lata. Nie tylko pięknie ozdabiają kuchnię, ale i są bardzo trwale oraz odporne. Można je także odnawiać.

Blaty kamienne cechuje trwałość oraz odporność na szkodliwe działanie wilgoci czy wysokiej temperatury – na większości możemy stawiać gorące naczynia bez obawy o ich uszkodzenie. Jest to komfortowe rozwiązanie, gdyż nie musimy się martwić podkładaniem podstawki.

Rodzaje kamienia

Blaty mogą być wykonane z kilku rodzajów kamienia. Najpopularniejsze w kuchniach to granit i łupek. Materiały te są bardzo solidne. Powierzchnia z nich wykonana nie zniszczy się nawet jeśli będzie intensywnie użytkowana. Zastosowanie granitu jest także wygodne ze względu na łatwość utrzymania czystości, dzięki temu blat może nam służyć bardzo długo.

blaty kuchenne
blaty kuchenne

Marmur, w roli blatu kuchennego, jest wykorzystywany rzadko. Powodem jest nieco mniejsza wytrzymałość. Wymaga impregnacji na etapie produkcji, gdyż jest podatny na zaplamienia – mogą się na nim pojawić się przebarwienia pod wpływem np. soku z cytryny czy octu.

Modne kolory

Blaty kamienne do kuchni słyną również ze swego eleganckiego wyglądu. Pięknie prezentują się zarówno w kolorystyce ciemnej (brązu, czerni, mocnej szarości), jak i jasnej – wszystkie i odcienie beżu, kremowego czy bieli.

Miłośnicy eleganckich wnętrz z pewnością docenią także ich nieszablonową strukturę. Zakłady kamieniarskie, dzięki wykorzystaniu najnowszych technologii, mają możliwość nadania im ciekawych wykończeń, wzorów oraz niemal nieograniczonych form, np. łuków i innych bardziej wysublimowanych kształtów. Nie ma również ograniczeń, jeśli chodzi o wykończenia powierzchni. Aktualnie modne są polerowane. Jednak chętnie wybierane są także blaty wykończone matowo lub z efektem surowej powierzchni, które pięknie komponują się z kuchniami urządzonymi w minimalistycznym stylu.

To jest modne

Jarosław Dulemba, właściciel firmy Dulemba

Kamienne blaty cieszą się zainteresowaniem ze względu na swój ekskluzywny charakter. Modne aktualnie wykończenia to klasyczny poler oraz powierzchnia satynowana, czyli pólmat z delikatnie wyczuwalną strukturą kamienia. Dość ciekawą opcją są blaty tzw. płomieniowane, z wyglądającą na nierówną, ale gładką w dotyku powierzchnią. Są niezwykle dekoracyjne. Wyglądem przypominają naturalnie zwietrzałą skalę. Kamienne blaty dostępne są w wielu kolorach. Dominująca w tym sezonie kolorystyka to naturalne oraz stonowane odcienie beżu i szarości, a także biel i czerń.

Facebook Comments
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Dla pracowitych

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Sprężarka śrubowa – niezbędne urządzenie w procesach produkcyjnych

Sprężarki śrubowe albo kompresory, obie nazwy są poprawne, używane są w procesie produkcji…