– Do franczyzodawców zgłaszają się zarówno osoby zainteresowane ich konceptem, ale nie posiadające kapitału na start, jak i takie, które dopiero szukają pomysłu na biznes. Dzięki znajomości wymagań kapitałowych dawców licencji możemy pomóc obu grupom -mówi Katarzyna Smolaga.

Wydawać by się mogło, że nic prostszego, jak tylko wziąć z banku pieniądze, od franczyzodawcy receptę na biznes i uruchomić własną firmę. Niestety, czasy kredytowego rozdawnictwa skończyły się wraz z nadejściem kryzysu, a i dawcy licencji nie podejmują już współpracy z każdym, kto zaproponuje raptem dobre chęci.

– Osoba zamierzająca otworzyć własny biznes, lecz nieposiadająca własnego kapitału będzie mieć nie lada problem z pozyskaniem finansowania. Bank zażąda od niej przedstawienia stosu danych finansowych, historii kredytowych, wyciągów bankowych. Jeżeli początkujący przedsiębiorca nie będzie w stanie przedstawić takich dokumentów – odejdzie z kwitkiem albo będzie zmuszony poszukać poręczyciela – mówi Małgorzata Olczyk, menedżer ds. finansowania mikrofirm FM Banku.

Rozwiązaniem dla takiej osoby może być skorzystanie z oferowanych przez banki kredytów z zabezpieczeniem z funduszy unijnych, do których nie są wymagane pełne dane finansowe kredytobiorcy, ani dodatkowe zabezpieczenia.

– W FM Banku osoby planujące otwarcie punktu franczyzowego, mogą otrzymać kredyt w wysokości do 80 tys. zł. Bank ustala zasady i warunki finansowania dla konkretnej sieci franczyzowej, opierając się na danych finansowych i biznes planie franczyzodawcy – tłumaczy Małgorzata Olczyk.

Ufaj i sprawdzaj

Na rynku nie brakuje systemów franczyzowych kuszących niskimi barierami wejścia i szybkim zyskiem. Tania licencja i niezbyt wygórowany koszt inwestycji nie powinny jednak być jedynymi kryteriami wyboru dawcy licencji. Zbyt atrakcyjne warunki przystąpienia do sieci powinny wręcz zaalarmować kandydata – na rynku nie brakuje naciągaczy, którzy na względzie mają przede wszystkim nabijanie swojej kiesy opłatami franczyzowymi, a nie sukces partnerów.

– Franczyzowa współpraca ma sens tylko i wyłącznie wtedy, kiedy jest oparta na wzajemnym zaufaniu i jasnych intencjach. Oferta franczyzy kierowana do potencjalnych franczyzobiorców powinna być dopracowana w najdrobniejszych szczegółach i poparta doświadczeniami z wcześniej uruchomionej jednostki własnej. Biorcy i dawca

licencji muszą grać do jednej bramki, a sieć powinna być ich wspólnym dobrem. Dopiero wtedy mają szansę na pomnażanie zysków i rozwój – mówi Monika Dąbrowska, prezes Polskiej Organizacji Franczyzodawców.

Zawarcie umowy franczyzowej przypomina zawarcie związku małżeńskiego. Od chwili złożenia podpisu na dokumencie, partnerzy zobowiązują się wspólnie cieszyć darami losu i znosić trudności, jakie ten im zgotuje. Oboje deklarują chęć gry w jednej drużynie i walkę o wspólne cele. Tak, jak nikt nie staje na ślubnym kobiercu dzień po pierwszej randce, tak i nikt nie wchodzi w biznesowy związek z niesprawdzonym kontrahentem. Biorca licencji musi zaufać franczyzodawcy, ale jednocześnie przyjrzeć się historii sieci, jej wynikom i porozmawiać ze współpracującymi z nią partnerami. Dopiero wtedy może z pełną świadomością przystąpić do systemu i zarabiać wspólnie z jego twórcami. Kiepska franczyza, choć może i tania, pozostanie kiepskim pomysłem na biznes.

Grzegorz Morawski

Spis treści:

Część – 1 https://weselnykamerzysta.pl/tani-biznes-sposobem-na-zycie-cz-1/
Część – 2 https://weselnykamerzysta.pl/tani-biznes-sposobem-na-zycie-cz-2/
Część – 3 https://weselnykamerzysta.pl/tani-biznes-sposobem-na-zycie-cz-3/
Część – 4 https://weselnykamerzysta.pl/tani-biznes-sposobem-na-zycie-cz-4/
Część – 5 https://weselnykamerzysta.pl/tani-biznes-sposobem-na-zycie-cz-5/
Część – 6 https://weselnykamerzysta.pl/tani-biznes-sposobem-na-zycie-cz-6/

Facebook Comments
Załaduj więcej Redaktor
  • Jak skutecznie szukać pracy?

    Poszukiwanie pracy bywa bardzo stresujące i czasochłonne. Musimy przejrzeć wiele ofert pra…
  • Czym jest algorytm Google Pingwin

    Google Pingwin to jedna z najważniejszych zmian w algorytmie wyszukiwarki internetowej Goo…
  • Jak wybrać pufę do salonu

    Dysponując nowocześnie urządzonym salonem bardzo często zastanawiamy się nad tym jak do ta…
Załaduj więcej Dla pracowitych

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Jak skutecznie szukać pracy?

Poszukiwanie pracy bywa bardzo stresujące i czasochłonne. Musimy przejrzeć wiele ofert pra…