Wzrost ich cen oznacza, że jest na nie popyt – ludzie kupują, a zatem mają wystarczająco środków w portfelach. Umiarkowana inflacja jest czymś naturalnym w okresie, gdy gospodarka wkracza na wzrostową ścieżkę. Kiedy jednak wzrost cen nabiera tempa, zwiastować to może rychłe pęknięcie bańki. Dochodzi do tego, gdy klienci tracą siłę nabywczą, a firmy zostają z towarem na półkach.

Taką sytuację potwierdza też wzrost wskaźnika, jakim jest poziom zapasów gromadzonych przez przedsiębiorstwa. W okresie prosperity firmy nie mają problemów ze sprzedażą towarów, a ich magazyny są opróżniane regularnie. Licząc na wysokie obroty, w kolejnych okresach handlowcy dokonują stosownych zamówień, ale gdy podaż w końcu zaczyna przeważać nad popytem, towar zaczyna zalegać na półkach. Niesprzedany, pompuje księgową rubrykę „zapasy”. Stanowi też sygnał, że czas dobrej koniunktury dobiega końca, a ceny zalegających w magazynach produktów niedługo zaczną spadać.

Walutowy doktor Big Mac

Z konwencjonalnymi wskaźnikami koniunktury i ich interpretacjami spotykamy się na co dzień w mediach. Rzadko jednak trafia się okazja, by baczniej przyjrzeć się ich z pozoru szalonym odpowiednikom. Bazują one często na swobodnych założeniach, ale w ocenie bieżących i przyszłych trendów gospodarczych mogą być niezmiernie przydatne.

Bez wątpienia największą popularnością wśród niekonwencjonalnych wskaźników cieszy się indeks Big Maca. Na pomysł zatrudnienia legendarnej kanapki do celów badawczych wpadli ponad 25 lat temu wydawcy magazynu „The Economist”. Chcąc stworzyć narzędzie, które pozwoliłoby porównywać siłę walut poszczególnych państw, potrzebowali produktu, który w każdym miejscu na świecie byłby identyczny. Sztandarowy hamburger z McDonalda okazał się idealnym kandydatem, bo nie dość, że w każdej restauracji „Złotych Łuków” zawiera te same składniki, to na dodatek jest zawsze produkowany na miejscu, a nie importowany.

Spis Treści:

https://weselnykamerzysta.pl/wskaznik-prawde-ci-powie-biznes-cz-1/
https://weselnykamerzysta.pl/wskaznik-prawde-ci-powie-biznes-cz-2/
https://weselnykamerzysta.pl/wskaznik-prawde-ci-powie-biznes-cz-3/

Facebook Comments
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Dla pracowitych

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Last minute dla rodzin: Jak zaplanować rodzinne wakacje w ostatniej chwili

Planowanie rodzinnych wakacji w ostatniej chwili może być wyzwaniem, ale jednocześnie eksc…