Indeks Big Maca pokazuje wyrażone w dolarach ceny kanapki w poszczególnych krajach. Poziomem odniesienia jest jej aktualna wartość w Stanach Zjednoczonych. Państwa, w których Big Mac kosztuje więcej, określa się mianem krajów o przewartościowanej walucie. Tam, gdzie jest tańszy, waluty uchodzą za niedowartościowane. Dzięki temu można w łatwy sposób zaobserwować różnice pomiędzy krajami na dorobku (gdzie kanapka jest tańsza) a gospodarkami wysoko rozwiniętymi.

Więcej rozwodów? To świetnie

Z rozważań publicystów ekonomicznych zrodziły się jednak również i takie wskaźniki, przy których indeks Big Maca nie budzi najmniejszego zdziwienia. Wystarczy choćby wspomnieć o pomyśle, by prognozować koniunkturę gospodarczą na podstawie zmian stopy rozwodów, czyli stosunku zakończonych w danym roku małżeństw do ich całkowitej liczby. Paradoksalnie, wzrost tego odsetka oznacza świetne wieści dla gospodarki. W czasie kryzysu bowiem małżeństwa niechętnie decydują się na rozstanie, bo mają świadomość, że pozostając w związku, mogą liczyć na wzajemne wsparcie finansowe. Poza tym w okresie recesji nie miałyby zbyt dużych szans np. na sprzedaż domu w atrakcyjnej cenie. Co innego w czasie prosperity – wtedy i utrzymać się samemu, i rozprzedać rodzinny majątek jest łatwiej.

Zdaniem niektórych oznakami kryzysu mogą być też: spadająca liczba imigrantów w USA, gorsza sprzedaż bielizny męskiej czy nawet ożywienie na wtórnym rynku handlu miejscami pochówku – ci, którzy zawczasu wyposażyli się w miejsce wiecznego spoczynku, sprzedają je, by mieć gotówkę na codzienne zakupy. W latach 20. ubiegłego roku ekonomista George Taylor opracował zaś tzw. Hemline Index, w którym powiązał koniunkturę z długością damskich spódnic. Jego zdaniem pojawianie się mody na mini zwiastowało ożywienie gospodarcze. Panie bowiem zakładając krótkie spódnice, mogły pochwalić się drogimi pończochami. W „chudych” czasach musiały maskować ich brak dłuższymi kreacjami. To tylko kolejny dowód, że czas prosperity jest fajniejszy od recesji.

Grzegorz Morawski

Spis Treści:

https://weselnykamerzysta.pl/wskaznik-prawde-ci-powie-biznes-cz-1/
https://weselnykamerzysta.pl/wskaznik-prawde-ci-powie-biznes-cz-2/
https://weselnykamerzysta.pl/wskaznik-prawde-ci-powie-biznes-cz-3/

Facebook Comments
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Dla pracowitych

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Wypożyczanie sprzętu budowlanego dla małych przedsiębiorstw: jak to może przyczynić się do wzrostu Twojego biznesu.

W obliczu dynamicznego rynku budowlanego, małe przedsiębiorstwa stoją przed wieloma wyzwan…